SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  JOCURILE OLIMPICE

VIDEO Ce au făcut astăzi românii la Jocurile Olimpice » Alexandru Ștefănescu, locul 35 în finala de la slalom + România, locul 9 în semifinala pe echipe

Alexandru Ștefănescu  // FOTO: Guliver/GettyImages
Alexandru Ștefănescu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 09:36 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2022 10:50

Alexandru Ștefănescu (slalom) și perechea formată din Paul Pepene și Raul Popa (schi fond, sprint pe echipe) au reprezentat azi România la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing.

România ratează finala la sprint pe echipe

Echipa de schi a României, formată din Paul Pepene și Raul Mihai Popa, a terminat pe locul 9, din 13, prima semifinală a probei de sprint pe echipe. Astfel, pentru că nu s-a clasat între primele 6 echipe, România a ratat șansa de a merge în finală.

Norvegia, Franța, Finlanda, Canada, Estonia și Belarus sunt cele 6 echipe, din semifinala în care a participat România, care merg în finală.

Alexandru Ștefănescu, locul 35 în finală

La prima participare la Jocurile Olimpice de Iarnă, Alexandru Ștefănescu s-a clasat pe locul 35 în finala probei de slalom, după ce terminase prima manșă pe locul 39. Românul a avut în finală un timp total de 2:00.42, având o întârziere de 16.33 de secunde față de francezul Clement Noel, care a luat medalia de aur.

Pe locul 2 a terminat austriacul Johannes Strolz, iar medalia de bronz i-a revenit norvegianului Sebastian Fross-Solevaag.

Citește și: 

Modul incredibil în care ștafeta Rusiei a pierdut aurul la biatlon » Imagini emoționante surprinse la finalul cursei

Alte două substanțe ar fi fost găsite în proba Kamilei Valieva, campioana dopată de la JO

Citește și:
Scandal în lumea mondenă cu „mâna dreaptă” a lui Vassaras » Stelian Ogică a mers peste fostul arbitru: „Mi-a recunoscut că Alexandra ori se duce cu el, ori cu mine”
Superliga
Scandal în lumea mondenă cu „mâna dreaptă” a lui Vassaras » Stelian Ogică a mers peste fostul arbitru: „Mi-a recunoscut că Alexandra ori se duce cu el, ori cu mine”
Victor Angelescu, iureș la miezul nopții: „Execrabil! E bătaie de joc!”
Superliga
Victor Angelescu, iureș la miezul nopții: „Execrabil! E bătaie de joc!”
Moș Crăciun și Dan Șucu, eclipsați în Giulești! Cine a atras toate privirile la Rapid - Oțelul
Superliga
Moș Crăciun și Dan Șucu, eclipsați în Giulești! Cine a atras toate privirile la Rapid - Oțelul
Gafă sau eurogol la Rapid - Oțelul? Toată lumea și-a pus mâinile în cap la execuția lui Paul Iacob
Superliga
Gafă sau eurogol la Rapid - Oțelul? Toată lumea și-a pus mâinile în cap la execuția lui Paul Iacob
Spiderman - noua fraudă în România prin care rămâi fără bani pe card
Profit.ro
Spiderman - noua fraudă în România prin care rămâi fără bani pe card
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (2)
doublem
doublem  •  17 Februarie 2022, 07:08

Locul e bunicel dar stilul ăsta prudent de concurat lasă de dorit . Condițiile sunt vitrege dar sunt pentru toți . Dacă tot ai ajuns acolo dă tot ce poți , abandonul nu e o rușine . Nu doar să te clasezi e important ori în manșa a doua norvegianul McGrath s-a întors la deal să reia o poartă și tot l-a bătut pe Ștefănescu - avans de peste 3 secunde ! Ce speranțe de progres avem pe viitor dacă schiem în halul ăsta ?

tipsy
tipsy  •  16 Februarie 2022, 11:23

Un loc chiar bun. Sa te califici in finala nu-i de ici de colo, avand in vedere conditiile.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează