INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ADVERSARI

Israel a anunțat lotul pentru partida cu România din preliminariile Euro 2024 » Pe cine se va baza selecționerul Alon Hazan

Israel - România se va juca în Ungaria / foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 16:56 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 20:03

Israel, adversara „tricolorilor” pe 18 noiembrie, în meciul de la Felcsut, din Ungaria, a convocat 31 de jucători, inclusiv pe starul Eran Zahavi. „A fost greu să facem acest lot într-o perioadă de război dureroasă, în care lucrurile se pot schimba din minut în minut!”, a declarat directorul tehnic Yossi Benayoun.

Federația israeliană a anunțat azi efectivul cu care naționala va aborda ultimele patru partide din grupa preliminariilor Euro 2024. Alon Hazan a chemat 31 de jucători, în condițiile în care selecționata sa va avea de jucat de patru ori în doar nouă zile:

• 12 noiembrie, 21:45: Kosovo – Israel (Priștina)
  • 15 noiembrie, 21:45: Israel – Elveția (Felcsut, Ungaria)
  • 18 noiembrie, 21:45: Israel – România (Felcsut, Ungaria)
  • 21 noiembrie, 21:45: Andorra – Israel (Andorra la Vella)
Meciul din grupa României dă peste cap programul din La Liga » Partida care poate fi amânată
EURO 2024

Revine Eran Zahavi la naționala Israelului!

„A fost complicat să alcătuim acest lot în condiții ieșite din comun și într-o perioadă de război dureroasă, când lucrurile se pot schimba din minut în minut! Simt nevoia să-i îmbrățișez și să-i laud pe jucătorii care s-au mobilizat pentru acest obiectiv. Pentru ei, este importantă țara și drapelul țării! Eu sunt mândru să lucrez cu acești oameni”, a declarat directorul tehnic Yossi Benayoun.

Așa cum am mai anunțat, revine la lot starul Eran Zahavi (36 de ani), atacantul lui Maccabi Tel Aviv și cel mai bun marcator din istoria naționalei (33 de goluri în 70 de selecții). El nu jucase deloc în actualele calificări, nefiind convocat din cauză că avea pretenția să stea singur în camera în cantonament.

S-a împăcat însă cu selecționerul și directorul tehnic și ne va înfrunta pe 15 noiembrie. Au fost probleme cu portarul Omri Glazer (Steaua Roșie Belgrad), conducerea clubului aprobându-i în ultima clipă să vină la națională și având grijă ca goalkeeperul care joacă în Serbia să nu aibă probleme cu publicul din Kosovo.

Lotul Israelului pentru cele patru partide din preliminariile Euro 2024

• Portari: Omri Glazer, Daniel Peretz, Yoav Gerafi, Gad Amos;
  • Fundași: Miguel Vitor, Roy Revivo, Stav Lemkin, Raz Shlomo, Eli Desa, Sean Goldberg, Ofir Davidzada, Gil Cohen, Ofri Arad, Avishay Cohen;
  • Mijlocași: Oskar Gloukh, Dan Glazer, Neta Lavi, Dor Peretz, Gadi Kinda, Gabi Kanichowski, Ramzi Safouri, Eden Karzev, Mohammad Abu Fani;
  • Atacanți: Shon Weissman, Eran Zahavi, Dor Turgeman, Tai Baribo, Idan Toklomati, Dean David, Anan Khalaili, Shiv Yehezkel.

15jucători din lotul de 31 evoluează în afara Israelului și pe ei se bazează Alon Hazan, pentru aceștia joacă. Nu doar se antrenează, cum fac cei din campionatul din Israel, din cauza războiului

Pericol maxim pentru Marius Șumudică » Ce se întâmplă dacă va pierde meciul de luni cu Rizespor

Omul de încredere de lângă Diego Armando Maradona, interviu pentru GSP: „Acești doi fotbaliști români puteau juca oricând pentru Argentina”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid
MM Stoica, uluit după meciul din Superliga: „Parcă m-am uitat la Bundesliga”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”