FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

EXCLUSIV Paradoxul remarcat la pauză de Alexa, Rusescu și Grozavu în România - Olanda: „Trebuie să recunoaștem”

Raul Rusescu și Dan Alexa / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro) +50   FOTO
Raul Rusescu și Dan Alexa / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2024 20:10 / Actualizat marti, 02 iulie 2024 20:20

Dan Alexa, Raul Rusescu și Leo Grozavu, experții GSP pentru Euro 2024, au remarcat un paradox în prima repriză a meciului România - Olanda. Au căzut de acord că „tricolorii” au început cu un elan neașteptat, peste toate partidele din faza grupelor.

România a câștigat grupa E de la Euro 2024. „Tricolorii” au învins Ucraina, scor 3-0, și au remizat cu Slovacia, scor 1-1. Experții GSP consideră că elevii lui Edi Iordănescu au prestat un fotbal superior în primele 20 de minute contra olandezilor.

Dan Alexa, la pauza meciului România - Olanda

„Am început foarte bine. Cred că e cel mai bun început de meci de la acest turneu. Am luat un gol cu neșansă. L-a surprins pe Niță. E greșeală de portar! Dacă iei gol la colțul scurt și la nivelul mâinii e gol de portar. Nu vreau să îl acuz pe Niță de ceva, doar că e de portar.

Ne-au surprins mult și des în partea noastră stângă. Am avut mari probleme acolo. Dumfries se demarca mult, era eliberat de colegi. Trebuie să recunoaștem, ne-au băgat în 16 metri, 20 de minute am ieșit greu de acolo. Stanciu și Drăguș se apărau la 20 de metri de poarta noastră.

Partea bună e că pe final de repriză am reapărut în joc. În joc a fost Man, mult mai bine decât până acum. A avut curaj. Marius Marin și Drăguș au fost buni, ei sunt de lăudat până acum”, a spus Dan Alexa în studioul GSP Live.

România - Olanda, optimi Euro 2024, foto: Cristi Preda / GSP
+45 FOTO

Raul Rusescu a fost de acord cu Alexa: „Cred că cele mai bune prime 20 de minute din ultimii 10 ani. Am jucat foarte, foarte bine. După asta am luat golul, Olanda a intrat în joc, pase între linii, pase scurte, Depay cobora, Xavi Simons în partea cealaltă. Se vedea că nu avem fundaș stânga. Credeam că o să apară Sorescu, dar selecționerul pare că nu îl vede fundaș stânga. A intrat Racovițan acolo”.

E greu să îmi imaginez ce a gândit selecționerul, dar e clar că Racovițan a intrat și neîncălzit, cu un oarecare trac. S-a văzut că ne-am precipitat, am avut niște degajări la întâmplare, intrasem în panică. S-a văzut lipsa de experiență. Păcat de începutul bun de joc, e clar că băieții încearcă. Din păcate, nu facem un reproș, dar e o greșeală să te duci la un Campionatul European fără dubluri pe toate posturile. Să fie doar Bancu, știind că se poate întâmpla cea. Am jucat și foarte mult

- Leo Grozavu, expert GSP Live

VIDEO. Prima repriză din România - Olanda, analizată la GSP Live

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP