INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 1

Manchester City - Inter, probabil cel mai spectaculos duel al primei runde, s-a încheiat indecis, scor 0-0, la capătul unui meci care a avut aproape toate ingredientele. Doar golul a lipsit. +20   FOTO

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 00:07 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 00:14

Manchester City - Inter, probabil cel mai așteptat duel al primei runde din Liga Campionilor, s-a încheiat indecis, scor 0-0, la capătul unui meci care a avut aproape toate ingredientele. Doar golul a lipsit.

• Sistem revoluționar în noul sezon UCL: Fiecare formație va disputa 8 meciuri, 4 pe teren propriu, 4 în deplasare. Primele 8 clasate vor avansa direct în „optimi”, locurile 9-24 vor disputa un baraj pentru accederea în „optimi”;

Așa cum era de așteptat, campioana Angliei a fost cea care a avut posesia, în timp ce Inter a așteptat cu multă răbdare ocazia să lovească pe contraatac. Prima ocazie a venit în minutul 27, când șutul lui De Bruyne a ocolit bara. Până în pauză, De Bruyne Și Haaland au mai încercat să deschidă scorul, dar fără succes.

+15 FOTO

După pauză, Mkhitaryan a ratat o ocazie importantă pentru milanezi. Șutul său a trecut puțin pe lângă poartă. Sommer a reușit o intervenție mare în fața lui Gvardiol, ținând tabela imaculată.

Inter putea să dea lovitura în minutul 84, când Lautaro Martinez a pornit în sprint din prima jumătate spre poarta adversă, dar a fost prins din urmă de apărătorii lui City.

Finalul partidei a găsit-o pe Inter cu aproape toți fotbaliștii în propriul careu, în timp ce „cetățenii” atacau în valuri. Doar inprecizia la finalizare a lui Gundogan a făcut cu meciul să se termine 0-0.

Clasament UEFA Champions League 2024/2025

FINAL. Manchester City - Inter Milano » 0-0

Manchester City - Inter Milano » Echipele de start:

Manchester City: Ederson - Lewis, Dias, Akanji, Gvardiol - B. Silva, Rodri, De Bruyne - Grealish, Savino, Haaland
Rezerve: Carson, Doku, Foden, Gundogan, Kovacic, McAtee, Nunes, Ortega, Stones, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

Inter: Sommer - Bisseck, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Zielinski, Carlos Augusto - Taremi, Thuram
Rezerve: Asslani, de Vrij, Di Gennaro, Dumfries, Fratessi, J. Martinez, La. Martinez, Mkhitaryna, Pavard
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Etihad Stadium (Manchester)
Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”