INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Toni Kroos, reacție dură la adresa UEFA: „Le-a luat trei luni să realizeze. Pot spune că sunt campion european acum?”

Articol de - Publicat marti, 24 septembrie 2024 19:31 / Actualizat marti, 24 septembrie 2024 19:57

Toni Kroos (34 de ani), fotbalist retras în această vară, a reacționat dur după ce Comisia de Arbitri a recunoscut că Germania trebuia să primească un penalty în meciul cu Spania din sferturile de finală de la Campionatul European, câștigat de iberici cu scorul de 2-1, în prelungiri.

Germanii au acuzat atunci că ar fi trebuit să primească un penalty după un henț comis de Cucurella în interiorul careului, iar raportul Comisiei de Arbitri al UEFA le dă dreptate.

Toni Kroos, reacție dură la adresa UEFA după greșeala de la Campionatul European: „Le-a luat trei luni să realizeze. Pot spune că sunt campion european acum?”

„Le-a luat trei luni să realizeze că a fost henț, fapt observat de toată lumea fix în secunda aceea. Cu siguranță mă liniștește reacția lor (n.r. râde). Pot spune acum că sunt campion european deoarece au confirmat? Nu prea cred!”, a declarat Toni Kroos, potrivit bild.

Faza de la EURO contestată de germani

„Am fost reținut până azi. Nu am fost în poziție să văd că a fost un henț clar atunci, așa că nu m-am supărat pe arbitru în acel moment. Bineînțeles, eram atent la arbitru și a crezut că nu merită nici măcar să revadă faza. M-am supărat că nu a vrut să consulte arbitrajul video, dar să o lăsăm așa”, a declarat Toni Kroos la câteva săptămâni după turneu în cadrul unui podcast.

Germania - Spania a fost ultimul meci al lui Toni Kroos

Toni Kroos își anunțase retragerea din fotbal după Campionatul European organizat de țara sa. Visul lui Kroos de a câștiga Campionatul European, singurul trofeu important care-i lipsea din vitrină, s-a năruit în „sfertul” cu Spania. Ibericii au câștigat după un gol venit în minutul 119.

Toni Kroos a ieșit campion mondial cu Germania în 2014 și are în palmares și 6 trofee Champions League, 5 câștigate cu Real Madrid și unul cu Bayern Munchen.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură