INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2024

Campionul european a recunoscut după mai multe luni: „Am făcut pe mine! Mamă, prin ce șoc am trecut la faza aceea!”

Marc Cucurella a fost cuprins de fiori la faza din prelungirile „sfertului” cu Germania de la Euro 2024, în care nemții trebuiau să primească penalty / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2024, 17:05 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2024 17:59

Marc Cucurella (26 de ani), fundașul stânga cu 11 selecții în naționala din Spania, campioană continentală pentru a treia oară în istorie la CE 2024, a recunoscut că „Furia Roja” trebuie să fie sancționată cu lovitură de la 11 metri în „sfertul” ultimului turneu european, 2-1 cu Germania.

A fost faza petrecută în minutul 106 (al reprizelor de prelungiri) în careul iberic, în urmă cu 78 de zile, în meciul de la Stuttgart cu gazdele nemțești. Despre care actualul apărător lateral al lui Chelsea a vorbit în mod sincer și deschis, în interviul publicat de Gazzetta dello Sport.

Balonul expediat periculos spre poarta Spaniei a fost blocat limpede cu antebrațul stâng de Marc Cucurella / Foto: Imago

Mingea care atinge mâna unui jucător și astfel un șut este blocat ar trebui pedepsită mai strict. În majoritatea cazurilor, se recomandă acordarea unui penalty, dacă mâna fundașului nu e foarte aproape de corp sau lipită
Comunicatul UEFA, la trei luni după gafa arbitrului englez Anthony Taylor

Atunci, fotbalistul celor de la Chelsea a oprit evident cu mâna mingea trimisă, probabil, spre gol de Jamal Musiala. „M-am uitat înghețat de tot la arbitru și l-am văzut și auzit cum a decis ferm «Nu este penalty!»"

Cucurella: „Mi-am zis că trebuie să mă relaxez! Nu puteam”

Același Marc Cucurella a explicat, în premieră, ceea ce s-a întâmplat apoi pe gazon, în momentele în care germanii protestau, ca scoși din minți, siderați de decizia aiuritoare a centralului englez.

278de meciuri are Marc Cucurella în cariera sa la seniori, la FC Barcrlona, Eibar, Getafe, Brighton și Chelsea. A reușit 9 goluri și 24 de assisturi

„Mi-am spus imediat «Relaxează-te»! Dar nu am putut face asta absolut deloc până la reluarea jocului".

În acest caz, fundașul oprește mingea șutată spre el cu brațul, care nu e deloc foarte apropiat de corp. Astfel că acesta și-a mărit suprafața corpului, deci ar fi trebuit acordat o lovitură de pedeapsă

La mai puțin de trei luni după meci, Comisia de Arbitri a UEFA a recunoscut că a existat o greșeală și că ar fi trebuit să se acorde un penalty echipei pregătite de selecționerul Julian Nagelsmann.

„Mamma mia, prin ce teribil șoc am trecut. Efectiv, am simțit cum mă scap pe mine în șort. M-am uitat însă brusc către arbitru și, din fericire, l-am văzut și l-am auzit rostind ferm: «No penalty!»".

Jamal Musiala putea să aducă reprezentativa Germaniei în avantaj (2-1) în prelungiri dacă nu gafa centralul Taylor / Foto: Imago

Și acum vin și spun că a fost un penalty, dar cine beneficiază de asta? Adevărata problemă e că există o confuzie incredibilă cu privire la regula referitoare la handbal. De ce a venit corecția de la UEFA atât de târziu?
Marc Cucurella, fundaș stânga spaniol

Cotidianul roz a subliniat că, după acea gravă eroare, „Comisia de Arbitri, prezidată de italianul Roberto Rosetti, analizează în mod regulat meciurile din competițțile eruopene pentru a standardiza criteriile.

2trofee are în palmares Marc Cucurella: Cupa Regelui cu FC Barcelona (2017-2018) la cluburi și titlul european (2024) cu Furia Roja. A mai cucerit medalia de argint la JO 2020 de la Tokyo, tot cu echipa națională

Astfel încât arbitrii să poată lua aceleași decizii în meciuri similare. Scena a fost inclusă însă doar în cea mai recentă dezbatere a foruului de la Nyon”.

Toți specialiștii din arbitraj s-au revoltat la unison!

Faza cu pricina a stârnit o mulțime de polemici și critici la adresa greșelii grave comise de arbitrii din Anglia la acel meci, mai ales din partea unor specialiști mondiali în domeniu.

Întrucât pentru cea mai mare parte a lumii fotbalului, a fost un penalty clar ca lumina zilei de 7 iulie, de la Stuttgart!

Marc Cucurella a sărbătorit, alături de Dani Olmo în această imagine, primul titlu european cu naționala Spaniei / Foto: Imago

„În schimb, în loc de 2-1 pentru Mannschafr, la una dintre ultimele faze ale partidei eliminatorii, Mikel Merino i-a împins pe spanioli spre semifinale în minutul 119.

Furia Roja a ajuns chiar să câștige Campionatul European, învingând Anglia cu 2-1 în finală. Iar Cucurella a putut sărbători cel mai important titlu al carierei sale...”, a conchis aceeași La Gazzetta dello Sport.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”