INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MONACO - BARCELONA

Monaco - Barcelona / foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 23:56 / Actualizat vineri, 20 septembrie 2024 00:22

Monaco a câștigat cu Barcelona, scor 2-1, în prima etapă din Champions League.

Barcelona a început cum nu se putea mai prost meciul de la Monaco. Flick a fost nevoit să improvizeze, din cauza problemelor de lot, și l-a băgat pe Eric Garcia la mijlocul terenului. Stoperul reprofilat a apucat să joace doar 10 minute, fiind eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător.

Barcelona a rămas în 10 oameni în minutul 10 cu Monaco

+2 FOTO

Totul a plecat de la Ter Stegen, care i-a pasat lui Garcia, deși ambii jucători ai Barcelonei erau presați puternic de adversari. Așa a recuperat Minamino în fața lui Garcia, a ajuns singur cu Ter Stegen și a fost faultat la marginea careului. Spaniolul a fost eliminat direct și catalanii au jucat în 10 tot restul meciului.

Doar 6 minute mai târziu, Monaco a profitat de degringolada de la Barcelona și a marcat prin Akliouche. El a trimis la scurt și l-a prins pe picior greșit pe portarul Barcelonei. Monaco a continuat să domine, dar Barcelona a fost cea care a lovit.

Monaco - Barcelona/ foto Imago Images
+10 FOTO

Geniul lui Lamine Yamal a ieșit din nou la rampă, campionul european cu naționala Spaniei a marcat cu un șut de la distanță, la capătul unei acțiuni individuale. Jocul s-a echilibrat ulterior și nu s-a mai simțit omul în plus pe care Monaco îl avea. Iar după pauză, acalmia în care a intrat partida a fost întreruptă de Ilenikhena.

Monaco, victorie uriașă cu Barcelona în Champions League

Scăpat pe contraatac, jucătorul care abia intrase pe teren a marcat cu un șut puternic, pe direcția lui Ter Stegen. Nesigur pe tot parcursul meciului, neamțul a atins balonul, dar nu a reușit să îl respingă. Un alt jucător care a dezamăgit în tabăra catalană a fost Raphinha.

Barcelona putea egala, brazilianul a driblat un adversar, apoi a călcat pe minge și a pierdut-o. Lewandowski și Yamal aveau culoar liber spre poartă, dacă Raphinha ar fi ales să paseze. Tot el a încercat să egaleze din lovitură liberă în minutul 90+3, dar a trimis peste poarta lui Kohn.

Nu s-a mai întâmplat nimic, iar Barcelona a pierdut primul meci al sezonului, după cele 5 victorii consecutive din La Liga. Catalanii pierduseră în fața lui Monaco și în urmă cu 3 săptămâni, scor 0-3, la trofeul Joan Gamper.

În acest sezon de UCL, în faza aceasta, Barcelona va mai juca cu Young Boys, Bayern, Steaua Roșie Belgrad, Brest, Dortmund, Benfica și Atalanta. Monaco le va mai înfrunta pe Dinamo Zagreb, Steaua Roșie Belgrad, Bologna, Benfica, Arsenal, Aston Villa și Inter.

FINAL: AS Monaco - FC Barcelona 2-1

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: Akliouche 16, Ilenikhena 72 / Yamal 28
  • Eric Garcia a primit cartonașul roșu în minutul 10, pentru un fault din postura de ultim apărător asupra lui Minamino, care era singur cu Ter Stegen. Portarul german a greșit și el, a vrut să îi paseze lui Garcia, dar a trimis la adversar.

+10 FOTO

Monaco - Barcelona, echipe de start:

AS Monaco: Kohn - Vanderson, Kehrer, Salisu, Singo - Camara, Zakaria - Akliouche, Minamino, Ben Seghir - Embolo
Antrenor: Adolf Huetter

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Cubarsi, I. Martinez, Balde - Casado, E. Garcia - Yamal, Pedri, Raphinha - Lewandowski
Antrenor: Hansi Flick

Stadion: Stade Louis II
Arbitru: Allard Lindhout

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”