INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LEVERKUSEN

FOTO Noul star al Germaniei a debutat în forță în Champions League » Cum a marcat după doar 5 minute pentru Leverkusen

Florian Wirtz (21 de ani), mijlocașul ofensiv de la Bayer Leverkusen, a marcat în minutul 5 al meciului cu Feyenoord, din Champions League/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 20:02 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 20:43

Florian Wirtz (21 de ani), mijlocașul ofensiv de la Bayer Leverkusen, a marcat în minutul 5 al meciului cu Feyenoord, din Champions League.

Wirtz a debutat în Liga Campionilor la Rotterdam, în meciul jucat de Leverkusen în deplasare cu Feyenoord. Noul star al fotbalului german a avut nevoie de doar 5 minute pentru a înscrie la primul lui meci în UCL. Doar 30 de minute mai târziu a reușit „dubla”.

Bayer Leverkusen, campioana din Bundesliga în sezonul trecut, a lipsit din Liga Campionilor în ultimii ani, astfel că mijlocașul de 21 de ani nu a avut șansa să joace în cea mai tare competiție intercluburi din lume.

Wirtz, gol la 5 minute de la debutul în Champions League

Leverkusen a început în presing meciul din Olanda. Așa a venit recuperarea lui Andrich la aproximativ 40 de metri de poarta adversă. Mijlocașul central i-a pasat colegului lui mult mai ofensiv, Wirtz, care a luat faza pe cont propriu și a încheiat-o cu gol.

Internaționalul german, titular la EURO 2024, a trimis cu piciorul stâng la colțul scurt, din afara careului. Șutul lui Writz la firul ierbii nu a putut fi oprit de Wellenreuther, portarul lui Feyenoord.

Wirtz a deschis scorul cu Feyenoord, cu un șut plasat de la distanță/ foto: Imago Images

Wirtz are 112 meciuri în Bundesliga și 33 în Europa League, dar în UCL nu jucase până în acest sezon. A fost al 13-lea lui gol în cupele europene, 12 dintre acestea fiind înscrise în Europa League, competiție în care Wirtz are și 12 assist-uri.

Mijlocașul neamț are 28 de goluri și 35 de assist-uri în Bundesliga, competiție în care a debutat în sezonul 2019-2020. Bayer Leverkusen a jucat doar în Europa League în precedentele 5 sezoane, nu a evoluat în UCL sau Conference League.

25 de meciuriare Wirtz pentru naționala Germaniei, pentru care a marcat 4 goluri

Cotat la 130 de milioane de euro pe Transfermarkt, el e unul dintre noile staruri ale fotbalului german, alături de Jamal Musiala.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”