FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO

Dinamo a câștigat dintr-un penalty cu Termalica, scor 1-0 » Doi foști steliști titulari

Diogo Salomao a marcat unicul gol al meciului Foto: Ionuț Iordache

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 ianuarie 2018 17:00

Dinamo a câștigat amicalul cu Termalica BB Niecieza, echipă de pe locul 13 din prima ligă poloneză, scor 1-0, după golul lui Diogo Salomao din minutul 42, dintr-o lovitură de pedeapsă.

Miriuță a început din nou cu Moldoveanu și D. Popa din primul minut în atac. Puștiul de 19 ani a jucat în spatele vârfului venit de la Botoșani.

La polonezi au evoluat ca titulari foștii steliști Gabi Matei și Gabi Iancu.

Echipele de start:

Dinamo: Brănescu – Corbu, Maric, Katsikas, Olteanu - Mahlangu, Dudea - I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao - D. Popa
Au mai jucat: Eșanu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica, Monroy, Nascimento, Hanca, Nemec
Antrenor: Vasile Miriuță

Termalica: Trela - Grzelak, Putivtsev, Kupczak, G. Matei - Kvantaliani, Piątek, Janjatovic, G. Iancu, Pawłowski - Guba
Rezerve: Śpiączka, Miković, Stefanik, Maksimenko, Baran, Szarek, Gergel, Jovanović, Nowak
Antrenor: Maciej Bartoszek

Dinamo mai are programată o partidă mâine, de la ora 11, cu Karmiotissa, echipă din liga a 2-a cipriotă, la care joacă personajul dubios Savvos Kyprou, intermediarul descoperit de Gazetă în amicalul cu cântec cu Aris, 5-0. Amicalul a fost stabilit pentru fotbaliștii dinamoviști care au prins puține minute de joc în acest stagiu de pregătire. Lotul dinamoviștilor urmează să revină în țară vineri, 26 ianuarie.

Împotriva cirprioților de la Karmiotissa a disputat un amical și Astra, câștigat cu scorul de 2-0.