FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - SEPSI 1-4

„Spre stupoarea noastră...” » Patronul a intrat în direct imediat după meci și a arătat cu degetul: „Era clar ca bună ziua!”

Farul a pierdut categoric cu Sepsi, 1-4 // sursă foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat sambata, 04 mai 2024 07:13 / Actualizat sambata, 04 mai 2024 07:23

Laszlo Dioszegi, patronul de la Sepsi OSK, consideră că arbitrajul lui Adrian Cojocaru de la 4-1 cu Farul i-a dezavantajat echipa. Au existat două faze în care covăsnenii au solicitat ca jucători adverși să fie eliminați, dar nu s-a întâmplat.

Nu ar părea că cei de la Sepsi OSK ar avea de ce să fie nemulțumiți după un astfel de succes. Covăsnenii s-au impus cu 4-1 la Ovidiu după ce au condus echipa lui Gică Hagi cu 4-0 și au urcat pe locul 5 în play-off, pe care trag nădejde că vor încheia sezonul.

Totuși, la finalul partidei au exisat reproșuri care au vizat arbitrajul lui Adrian Cojocaru. În prima repriză din Farul - Sepsi OSK au avut loc două faze la care oaspeții au cerut cartonaș roșu pentru adversari, dar jucătorii lui Gică Hagi au scăpat de fiecare dată!

Laszlo Dioszegi, patronul echipei din Sfântu Gheorghe, a reclamat acest lucru.

Prima mutare a lui Dan Petrescu la CFR Cluj » Vine gratis omul dorit insistent și de FCSB!
CFR CLUJ

Laszlo Dioszegi, după Farul - Sepsi 1-4: „Trebuia măcar unul, dacă nu două cartonașe roșii pentru adversari!”

„Putem spune că și cu CFR meritam măcar un egal. Dacă la meciul cu CFR Cluj am primit noi două cartonașe roșii, aici, la Constanța, Farul trebuia să primească minimum un cartonaș roșu, dacă nu două! Și nu sunt cuvintele mele, ați văzut și dumneavoastră, toată lumea poate să confirme.

La Nedelcu era clar ca bună ziua! La Kiki să spunem că se mai poate găsi... dar la Nedelcu nu! Arbitrul a fost avertizat de la VAR, chemat să revadă faza, dar spre stupoarea noastră a spus că nu este roșu.

În fine, nu ne interesează asta. Ne interesează faptul că am făcut un meci extraordinar, să câștigi în deplasare la Farul cu 4-1 nu știu cine a mai reușit”, a afirmat Dioszegi într-o intervenție la PrimaSport.

Cele două faze controversate în Farul - Sepsi

Primul moment controversat s-a petrecut în minutul 17. Kiki, fundașul stânga al dobrogenilor, a intrat prin alunecare după ce a pierdut mingea de sub control și l-a lovit cu talpa stângă, cu piciorul întins, în zona gambei, pe Cosmin Matei. Decarul oaspeților s-a aruncat pe gazon, s-a zvârcolit de durere, dar arbitrul nu i-a arătat nici cartonașul galben lui Kiki!

Intrarea lui Kiki asupra lui Cosmin Matei

A doua fază a avut loc în minutul 45+1. Dragoș Nedelcu, autorul unei prestații de uitat, i-a pus talpa pe gleznă lui Alimi, la nici 2 metri de arbitru! Acesta a lăsat avantaj, nu i-a acordat nici cartonaș galben lui Dragoș Nedelcu, apoi a fost chemat să revadă faza, arbitrii din camera VAR considerând că existau circumstanțe de eliminare.

Nedelcu a scăpat de eliminare în Farul - Sepsi OSK

Cojocaru a reprivit faza pe monitor și în ciuda intensității a acordat doar cartonaș galben! Ionuț Angheluță, unul dintre comentatorii DigiSport, fost fotbalist, era convins că Nedelcu va fi eliminat. Nu s-a întâmplat, el a continuat pe teren, iar în minutul 50 a fost înlocuit de Gică Hagi.

Mai multe știri despre Farul - Sepsi:

6 lucruri care nu s-au văzut la TV în șocul Farul - Sepsi 1-4 » Ultrașii l-au luat la țintă pe comentator, scaune eliberate la pauză și nervi pe banca tehnică!
FARUL - SEPSI 1-4
Bernd Storck dezvăluie cum l-a bătut pe Hagi + Ce spune despre prelungirea contractului

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”