INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

FOTO Moment tensionat în finala Cupei Africii pe Națiuni » Ce a făcut Salah înainte ca Mane să rateze penalty-ul

Senegal și Egipt se întâlnesc ACUM, în finala Cupei Africii pe Națiuni. Senegalezii au avut șansa unei deschideri rapide de scoru, dar Sadio Mane (29 de ani) a irosit o lovitură de la 11 metri. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 februarie 2022 21:11 / Actualizat luni, 07 februarie 2022 00:34

Senegal a cucerit primul trofeu din istorie la Cupa Africii pe Națiuni, după o finală dramatică cu Egipt. A fost 0-0 după cele două reprize de prelungiri, 4-2 la loviturile de departajare. Senegalezii au avut șansa unei deschideri rapide de scor, dar Sadio Mane (29 de ani) a irosit o lovitură de la 11 metri.

În minutul 4 al finalei, fundașul egiptean Mohamed Abdelmonem a avut o intrare întârziată în careu asupra lui Saliou Ciss. „Centralul” Victor Gomes nu a ezistat și a dictat lovitură de pedeapsă.

Ce au făcut stranierii în week-end » Băluță, „dublă” de 3 puncte + Victorie pentru Răzvan și Mitriță în derby
LIVEBLOG

Mane și Salah, moment încins în finala Cupei Africii pe Națiuni

Sadio Mane a fost desemnat să execute penalty-ul rezultat. Mohamed Salah, cunoscându-l foarte bine de la Liverpool, a mers să îl sfătuiască pe portarul Gabaski.

+6 FOTO

Mane a observat dialogul și s-a îndreptat către cei doi. A dus mâna la gură, i-a transmis ceva goalkeeper-ului, apoi i-a arătat partea stângă a porții. Salah a asistat la moment, iar privirile aruncate de cei doi coechipieri de la Liverpool nu au fost tocmai amicale.

Jocul psihologic al egiptenilor a dat roade. Mane a tras slab, pe centrul porții, și a fost ghicit de Gabaski.

Mane, penalty irosit în finala Cupei Africii

Mane s-a răzbunat în cele din urmă. A transformat lovitura decisivă de departajare și a adus primul trofeu din istoria naționalei Senegalului.

Xavi, fermecat de ce a arătat noua achiziție contra lui Atletico: „O fiară, un transfer senzațional!”

EXCLUSIV A ajuns golgeter în Ungaria, dar nu se cere la naționala României: „Edi Iordănescu mă știe”