INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Valentin Mihăilă, GOL vital pentru Parma în lupta pentru promovare

Valentin Mihăilă (dreapta), foto: X @Parma Calcio 1913

Articol de - Publicat sambata, 27 aprilie 2024 15:25 / Actualizat duminica, 28 aprilie 2024 10:27

Valentin Mihăilă (24 de ani) a înscris un gol extrem de important pentru Parma în lupta pentru promovarea în Serie A. Echipa sa joacă de la această oră cu Lecco, într-un meci din etapa #35 din Serie B.

Partida a început la 15:00, iar Parma conduce cu 3-0. Mihăilă a fost titularizat de antrenorul Fabio Pecchia și a înscris golul 2 pentru echipa sa.

Elias Charalambous a sărit în apărarea jucătorului criticat dur de Becali: „E cel mai bun din România”
FCSB

Valentin Mihăilă, reușită de impact pentru Parma în lupta pentru promovare

Înaintea acestui meci, Parma era pe primul loc în Serie B, favorită la promovare. În cazul în care o va învinge pe Lecco, trupa lui Mihăilă și Man va acumula 73 de puncte după 35 de etape și va fi cu un pas mai aproape de Serie A, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Lecoo, adversara de sâmbătă a Parmei, este pe ultimul loc în Serie B, cu 26 de puncte, cu un pas și jumătate în Serie C. Tot la această echipă evoluează și jucătorul moldovean Artur Ioniță (33 de ani), trecut pe la formații precum Verona sau Cagliari.

Mihăilă a ajuns la golul cu numărul 5 pentru Parma în acest sezon, în 28 de partide în toate competițiile. El se mai poate lăuda și cu 2 assist-uri.

Adrian Bernabe Garcia (22 de ani) a deschis scorul în minutul 15 pentru Parma și a făcut „dubla” 16 minute mai târziu, perioadă în care Mihăilă s-a înscris și el pe lista marcatorilor, în minutul 22.

Probleme pentru celălalt român de la Parma, Dennis Man

Golgheterul echipei este Dennis Man (25 de ani), cu 11 reușite, cel care nu a fost inclus astăzi în lot din cauza unei accidentări.

Antrenorul Parmei, Fabbio Pecchia, a sperat până-n ultimul moment să-l recupereze pe Dennis Man. Vineri la prânz, în cadrul conferinței de presă premergătoare meciului cu Lecco, de sâmbătă, tehnicianul italian îi asigura pe jurnaliști că are tot efectivul la dispoziție.

Seara, în schimb, când a fost anunțat lotul, internaționalul român nu s-a mai regăsit printre cei nominalizați. Motivul este o întindere musculară cu care Dennis s-a ales la antrenament. Etapa trecută, la 0-0 cu Palermo, Pecchia îl înlocuise în minutul 83.

Gigi Becali amenință un jucător: îi va oferi ultima șansă de a rămâne în lot și în sezonul viitor