SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROUEN

Gabriela Ruse, calificare entuziasmantă în „sferturi” la Rouen! Succes în trei seturi cu favorita gazdelor

Gabriela Ruse, foto: X Rouen

Articol de - Publicat joi, 18 aprilie 2024 20:45 / Actualizat joi, 18 aprilie 2024 21:53

Gabriela Ruse (26 de ani, 162 WTA) s-a calificat în sferturile turneului WTA 250 de la Rouen, după ce a trecut în trei seturi de Clara Burel (23 de ani, 44 WTA), scor 6-0, 2-6, 6-3, o partidă care a durat o oră și 55 de minute.

Venită din calificări, Gabriela Ruse a făcut o partidă solidă cu Burel, favorita numărul 7, și va întâlni în următoarea fază a turneului câștigătoarea dintre Caroline Garcia, favorita numărul 2, și Anna Karolina Schmiedlova.

Soarta lui Halep e în mâinile unei foste mari jucătoare: „Greutatea va fi pe umerii ei!” » Decizia care poate spulbera visele Simonei
ROLAND GARROS

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Rouen

Gabriela Ruse a câștigat categoric primul set, scor 6-0, după doar 30 de minute de joc. Setul doi a fost, însă, la discreția jucătoarei din Franța. În cele din urmă, Ruse nu a renunțat și a câștigat fără probleme setul decisiv, obținând calificarea în sferturi. A fost prima lor înfruntare în circuitul profesionist.

Burel a avut un meci mai complicat în turul 1, impunându-se cu 3-6, 6-3, 6-2 în fața ucrainencei Katarina Zavatska, 24 de ani, locul 182 WTA.

Gabriela Ruse este singura jucătoare din România prezentă pe tabloul principal de joc de la Rouen. Simona Halep (32 de ani, 1146 WTA) nu a primit wild card pentru acest turneu.

Principala favorită la câștigarea turneului, Anastasia Pavlyuchenkova, a fost eliminată încă din optimi de Arantxa Rus.

În primul tur, Ruse a trecut de japoneza Nao Hibino (29 de ani, 85 WTA) în două seturi, scor 6-2, 6-1.

Pentru a ajunge pe tabloul principal, Ruse a trecut două tururi de calificări, 7-6 (5), 6-4 de Nuria Brancaccio (Italia), apoi 6-4, 6-0 cu Martyna Kubka (Polonia).

Prezența în sferturi la Rouen îi asigură româncei un salt important, 17 locuri, până pe 142 într-o ierarhie live, virtuală.

Al doilea favorit de la Țiriac Open, eliminat într-o zi inundată de ploaie + Programul zilei a șasea
ȚIRIAC OPEN
Joao Fonseca, la 17 ani, beneficiar al unui wild card, a devenit cel mai tânăr sfertfinalist din istoria turneului ATP de la București!