SPORTURI  »  TENIS  »  ȚIRIAC OPEN

S-a stabilit primul semifinalist la ATP Țiriac Open » Marton Fucsovics a avut nevoie de aproape 3 ore pentru victorie

Marton Fucsovics, calificat în semifinale la Țiriac Open Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 19 aprilie 2024 17:00 / Actualizat vineri, 19 aprilie 2024 17:36

Ungurul Marton Fucsovics, 32 de ani, ♦ 82 ATP, s-a calificat în a doua sa semifinală pe zgură din carieră, după victoria cu 4-6, 6-4, 6-1 în fața lui Corentin Moutet, 24 de ani, ♦ 92 ATP în două ore și 48 de minute.

Încă o zi înghesuită, dar însorită la Țiriac Open, ceea ce a permis desfășurarea tuturor meciurilor restante din cele precedente, perturbate de ploaie. Tabloul a fost actualizat ca pentru o zi obișnuită de vineri, când sunt programate sferturile de finală, chiar dacă unii dintre jucători au fost nevoiți să dispute două partide.

Simona Halep se pregătește de turneul de la Madrid » Când își află adversarele + Premiile puse la bătaie
WTA MADRID

Nu a fost însă cazul lui Marton Fucsovics și Corentin Moutet, care reușiseră să se strecoare și să-și câștige deja meciurile din turul 2. Ungurul a luat un start mai bun, distanțându-se la 4-1, însă francezul a revenit, folosind bine scurtele, și s-a impus cu 6-4.

Următoarele două acte l-au avut în prim-plan pe maghiar, acesta punând tot mai mult stăpânie pe o partidă care a devenit din ce în ce mai fizică. A avut răspuns la aproape tot, a alergat eficient, a rămas calm, spre deosebire de expresivul său adversar, și și-a adjudecat victoria cu 6-4, 6-1.

Marton Fucsovics: „Am urmat tactica potrivită tot meciul”

A fost nevoie de două ore și 48 de minute pe o zgură densă, însă Fucsovics a bifat la final a doua sa semifinală pe suprafața roșie din carieră, după cea de la Geneva 2018, când a și cucerit titlul.

„Am câștigat meciul, dar nu a fost ușor. Nu e niciodată ușor să joci împotriva lui Moutet”, a spus ungurul la zona mixtă, după partidă. „Este un jucător dificil. Poate să joace foarte bine și uneori cu greșeli ușoare.

Am fost foarte concentrat însă. Am servit bine. Am urmat tactica potrivită pe durata întregului meci. Chiar dacă am pierdut primul set, am avut 4-1, iar el a început să joace ceva mai bine. Dar, cum am spus, am avut strategia câștigătoare. Am fost pregătit pentru scurtele lui. Toți știm că pune multe scurte”, a subliniat el.

Marton Fucsovics în acțiune în preajma fileului Foto: Raed Krishan

Preferă iarba, dar se consideră un jucător de toate suprafețele

În perioada junioratului, Fucsovics a devenit campion la Wimbledon în 2010, fără să cedeze set. Ca profesionist, cel mai bun rezultat al său în concursurile majore a fost tot pe iarba de la All England Club, sferturi de finală în 2021, când a fost învins de Novak Djokovic.

Singurul său titlu ATP a fost cucerit însă pe zgură, la Geneva în 2018. Cum încadrează el cele două suprafețe pe un tabel al preferințelor? „Prefer iarba, dar cum am avut rezultate și pe zgură, cred că sunt un jucător care poate evolua bine oriunde. O pot face și pe hard, de fapt, 80 la sută din an joc pe suprafața dură și doar 15 la sută pe zgură”, a punctat Fucsovics la întrebarea GSP.

El este al treilea tenisman din Ungaria care atinge semifinalele la București, după Sandor Noszaly în 1995 și Attila Balasz în 2012. În meciul pentru calificarea în finală îl va înfrunta pe învingătorul dintre Joao Fonseca și Alejandro Tabilo.

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”