FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL - ROMÂNIA

foto Trebuia să fie un Hagi! Ianis marchează golul pe care scrie CALIFICARE

Articol de - Publicat sambata, 18 noiembrie 2023 23:10 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 23:25

Israel - România. Ianis Hagi (25 de ani) a reușit să ducă scorul la 2-1 pentru „tricolori” cu un gol în minutul 63.

Reușita lui Ianis a venit într-un moment critic, în care Israel părea că e la conducerea jocului. Doar că „tricolorii” nu au cedat, și cu sânge rece au fructificat un contraatac. Pușcaș a plecat bine în spatele apărării, a pasat la Răzvan Marin, iar acesta a trimis mai departe la Hagi.

+9 FOTO

Israel - România. Cum a marcat Ianis Hagi

Hagi a centrat cu dreptul în careu, spre Pușcaș. Apărarea adversă a respins tot la Ianis, care a tras apoi cu stângul la colțul scurt. Iar stadionul a strigat din nou „Hagiii”, după un gol crucial pentru echipa națională. Fiul „Regelui” a băgat-o în poartă și nu i-a dat șanse lui Glazer.

Ianis nu făcuse un meci prea consistent în prima oră, însă a șters totul cu reușita din minutul 63. Imediat după gol a fost schimbat cu Vali Mihăilă.

Ianis marcase și cu Andorra, la 4-0, când a mai reușit un assist și a obținut un penalty.

Decizie-șoc înainte de Israel - România: selecționerul l-a exclus din motive disciplinare!