INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - FULHAM

Chelsea reușește a treia victorie consecutivă în Premier League și atacă Top 6 » Cole Palmer, din nou decisiv

Cole Palmer / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 16:59

Chelsea a reușit a treia victorie consecutivă în Premier League după ce a învins-o acasă pe Fulham, scor 1-0. Echipa antrenată de Mauricio Pochettino a urcat temporar pe locul 8, depășindu-le pe Manchester United și Newcastle.

Cole Palmer a marcat unicul gol al meciului în minutul 4 al prelungirilor primei reprize, învigându-l pe Leno din penalty. Raheem Sterling a obținut lovitura de la 11 metri, după ce a fost faultat de Diop în careu.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Chelsea - Fulham 1-0

• A marcat: Palmer ' 45+4 (Penalty)

Chelsea - Fulham, echipele de start:

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic - Gusto, Disasi, Silva, Colwill - Gallagher, Caicedo - Palmer, Fernandez, Sterling - Broja
Rezerve: Bergstrom, Bettinelli, Badiashile, Chilwell, Chukwuemeka, Washington, Glichrist, Madueke, Mudryk
Antrenor: Mauricio Pochettino

Fulham (4-2-3-1): Leno - Tete, Adarabioyo, Diop, Robinson - Palhinha, Cairney - Wilson, Pereira, Willian - Jimenez
Rezerve: Carlos Vinicius, Castagne, De Cordova-Reid, Francois, Lukic, Ream, Reed, Rodak, Rodrigo Muniz
Antrenor: Marco Silva

Fulham a căutat egalarea în a doua repriză, dar Raul Jimenez n-a reușit să fructifice șansele pe care le-a avut. O altă ocazie periculoasă i-a aparținut fostului mijlocaș al lui Chelsea, Willian, care a trimis puțin peste poartă lovitura liberă din preajma careului.

Madueke a avut șansa de a dubla avantajul în minutul 90+1, dar șutul său plasat în colțul stâng al porții a fost reținut fabulos de către Leno.

Fulham a avut o șansă imensă prin Carney în minutul 5 al prelungirilor, dar apărarea aglomerată a lui Chelsea a reușit să respingă șutul.

Fulham rămâne pe locul 13 în Premier League, având 24 de puncte, cu 8 peste „linia roșie” a clasamentului.

Vezi și alte știri:

Detaliul remarcat de fanii lui Tottenham la primul antrenament al lui Drăgușin: „Râd de 5 minute”