SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep revine pe teren la Indian Wells » De la ce oră se joacă „sfertul” cu Petra Martic

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2022 08:16 / Actualizat miercuri, 16 martie 2022 11:15

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) e în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea (31 de ani, 27 WTA), scor 6-1, 6-4. Ea va juca în această noapte împotriva croatei Petra Martic (31 de ani, 79 WTA).

După ce marți a trecut de Sorana Cîrstea, Halep va juca în noaptea de miercuri spre joi împotriva Petrei Martic. Partida va fi a treia a zilei pe terenul central, după partidele Fritz – De Minaur și Nadal – Opelka.

Meciul dintre Simona Halep și Petra Martic nu va începe mai devreme de ora 00:00, ora României, și va fi în direct pe DigiSport 2.

Simona Halep, explozie de bucurie după ultimul punct al meciului cu Sorana Cîrstea » Cum a arătat salutul de peste fileu
Indian Wells

Simona Halep – Petra Martic, în sferturile de finală de la Indian Wells

Acesta va fi al patrulea meci direct dintre Halep și Martic, românca având două victorii.  Simona s-a impus în 2015 la Guangzhou (6-4, 6-2) și în 2018 la Indian Wells (6-4, 6-7, 6-3), în timp ce croata a câștigat în 2011, la Copenhaga (6-3, 5-6, 7-5).

În acest turneu, Martic a eliminat-o în turul 3 pe Emma Răducanu, favorita 11, scor 6-7, 6-4, 7-5. Câștigătoarea meciului Halep – Martic va juca în semifinale cu învingătoarea partidei Iga Swiatek – Madison Keys.

Pentru mine, acest loc e ca acasă. E o plăcere, o mare bucurie! M-am simțit excelent, condițiile sunt foarte bune, îmi place și terenul. Le mulțumesc tuturor celor din tribune, locul acesta e, în general, unul liniștit, toată lumea e fericită și preiau si eu vibe-ul. Am încercat să tratez meciul ca pe unul normal, chiar dacă am întâlnit o jucătoare din România. Mereu e dificil când întâlnesc o sportivă de la noi din țară.

Chiar dacă mi-am pierdut serviciul în setul 2, am simțit că returul meu e destul de puternic și că pot câștiga întâlnirea. Am reușit, chiar dacă nu a fost un meci ușor.

- Simona Halep, după victoria cu Sorana Cîrstea

VIDEO Rezumatul meciului Simona Halep - Sorana Cîrstea

Chiar nu se suportă?! Cum au fost surprinse Simona Halep și Sorana Cîrstea înainte de meciul direct: „Nu ne fac cinste”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!