FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Motiv de scandal! FCSB, fluierată pe „Arc” de arbitrul făcut praf de MM Stoica în urmă cu un an, tot la un meci cu UTA: „Viciere de rezultat!”

FCSB
FCSB

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 13:44 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2024 14:18

FCSB va juca în această seară meciul cu UTA Arad, din etapa 7 a Superligii. „Centralul” partidei a fost desemnat George Găman, cel care i-a arbitrat pe roș-albaștri ultima oară în urmă cu un an și trei zile, tot la un meci cu arădenii, în deplasare. A fost o partidă „cu cântec”. FCSB a avut doi jucători eliminați, pe Pantea și Coman, iar UTA a egalat dintr-un penalty aprig contestat de Mihai Stoica (59 de ani). „Viciere de rezultat!”, a exclamat atunci oficialul FCSB-ului.

Pe 28 august 2023, FCSB pierdea meciul din deplasare cu UTA Arad, scor 2-1. Florinel Coman deschidea scorul în minutul 4, iar Andrej Fabry egala din penalty 14 minute mai târziu. Pantea era eliminat în prelungirile primei reprize.

Arbitrajul lui Găman, contestat de Mihai Stoica: „Să ne explice”

Cooper marca golul victoriei arădenilor în minutul 60, iar Florinel Coman vedea cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 83. Penalty-ul prin care UTA a egalat a fost contestat atunci de Mihai Stoica.

Pantea a comis un henț, care inițial nu a fost sesizat de Găman. El a luat decizia după ce a revăzut faza pe monitorul VAR. Fundașul roș-albaștrilor a primit cartonaș galben, urmând să-l vadă și pe al doilea în prelungirile primei reprize.

George Găman

Conducerea FCSB-ului a acuzat atunci în termeni duri arbitrajul lui Găman, referindu-se în special la faza penalty-ului. A doua zi după meci a apărut în spațiu public o filmare văzută din alt unghi cu hențul comis de Pantea. Mihai Stoica a afirmat răspicat faptul că acea filmare este trucată!

E fake filmarea respectivă, de ce nu e mai lungă? Știi cât de ușor e să editezi un video? Mâine vin cu o filmare când Pantea face preluare pe piept și jonglează mingea. Am vorbit cu Pantea și mi-a spus că nu a fost nimic, că l-a lovit cu mingea în piept. Mi-ar plăcea să vedem o fază din Chelsea-Liverpool. Să dai penalty la o asemenea fază e o bătaie de joc”, declara MM atunci, la Orange Sport.

Momentul în care mingea este oprită de Pantea / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

De la acel duel, Găman nu a mai arbitrat-o pe FCSB până în prezent. El revine la centru la un meci al campioanei României chiar la un duel cu UTA Arad.

Cum dai un penalty după niște imagini confuze? Și galben pentru Pantea? Dacă ești corect și imparțial, lași decizia din teren! Îi dă al doilea galben lui Pantea, când acolo e un pui de fault în atac. Poți să nu dai, eu nu zic că e obligatoriu

- Mihai Stoica, despre arbitrajul lui Găman

UTA a mai fost arbitrată de atunci în două rânduri de Găman, cu Farul și Botoșani, în partide terminate la egalitate, scor 2-2. Găman va fi ajutat din camera VAR de Adrian Cojocaru din Galați.

Arbitru central: George Cătălin Găman (Craiova)

Asistent 1: Adrian Popescu (Craiova)

Asistent 2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru de rezervă: Robert Avram (Pitești)

Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galați)

Asistent VAR: Sebastian Gheorghe (Suceava)

Observator arbitraj (FRF): Eduard Dumitrescu (Pitești)

Observator organizare joc (LPF): Auraș Brașoveanu (Galați)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”