FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Acum s-a aflat! De ce a plecat noul star al României U21 de la FCSB: „Nu are rost”

Ianis Stoica

Articol de - Publicat joi, 17 octombrie 2024, 11:55 / Actualizat joi, 17 octombrie 2024 11:59

Ianis Stoica (21 de ani), atacantul lui Hermannstadt, a fost în curtea FCSB-ului, însă campioana României l-a împrumutat și nu s-a bazat decât în sezonul 2021-2022 pe serviciile sale. Jucătorul a fost cedat definitiv la formația din Sibiu în februarie 2024, iar Mihai Stoica (59 de ani), oficialul roș-albaștrilor, a explicat motivul pentru care s-a produs această despărțire.

Stoica a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră marți, atunci când România U21 a învins-o pe Elveția U21 și s-a calificat la Euro 2025. Atacantul a marcat o „dublă” și a contribuit la performanța selecționatei pregătite de Daniel Pancu (47 de ani).

Euforie în Scoția, după anunțul lui Gigi Becali: „Excelent pentru noi!”
FCSB

Motivul pentru care Ianis Stoica a plecat de la FCSB: „Avem nevoie de alt tip de jucător”

La 8 luni de la despărțirea de Ianis Stoica, Mihai Stoica a explicat motivul pentru care s-a luat această decizie. Crescut în academia celor de la FCSB, el a fost cedat la Hermannstadt după ce fusese împrumutat la U Cluj.

În viziunea lui Mihai Stoica, Daniel Bîrligea (24 de ani), atacantul transferat pentru 2 milioane de euro de la CFR Cluj, are un plus de calitate.

„O să mă limitez şi eu ca Neluţu Sabău. Nu are rost să vorbim. Ianis, după părerea mea, nu este un fotbalist de bandă. El este un număr 9, dar pentru o echipă care joacă pe spaţii. Are execuţii excelente şi cere mingea foarte bine.

Chiar şi când era mic, marca multe goluri. Dar cred că noi avem nevoie de un alt tip de jucător. Între el şi Bîrligea… sunt oarecum asemănători, dar Bîrligea are ceva în plus”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Ianis Stoica, foto: Imago Images

Ianis Stoica a fost împrumutat la U Cluj în prima parte a sezonului 2023-2024, însă a vrut să plece la Beer Sheva, transferul a căzut și a refuzat să se mai antreneze. S-a întors apoi la FCSB, s-a pregătit la baza de la Berceni, apoi a apărut varianta Hermannstadt, echipă pentru care a înscris 2 goluri în 12 meciuri în acest sezon.

Pe CV-ul său se mai regăsesc echipe precum Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Metaloglobus, CS Slatina și FCSB (60 de meciuri, 10 goluri, 6 pase de gol). Ianis Stoica are 21 de ani, este atacant, dar poate evolua și pe ambele părți laterale în linia ofensivă.

Tânărul este cotat la suma de 1,3 milioane de euro pe site-urile de specialitate.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marca dezvăluie cât trebuie să plătească Atletico pentru Rațiu: „«Carne» pentru un transfer de răsunet”
Stranieri
Radu Drăgușin a jucat șah cu o maestră a sportului! În câte minute s-a încheiat partida, cum s-a descurcat apărătorul lui Tottenham

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac