FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA A TREIA

"Cîinii" au început prost weekend-ul: Dinamo II - CS Baloteşti 0-1. Cum au jucat fotbaliştii de la prima echipă

Articol de - Publicat vineri, 27 septembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 27 septembrie 2013 20:24

Dinamoviştii au înregistrat prima înfrîngere din acest sezon al Ligii a treia, 0-1 cu CS Baloteşti, la debutul pe bancă al lui Iulian Mihăescu.

"Cîinii" erau pe prima poziţie înaintea partidei, cu trei victorii şi un egal în primele patru meciuri, cu Stoican pe bancă. Noul antrenor al echipei secunde a avut la dispoziţie şase jucători de la prima formaţie dintre care trei, Munteanu, Şerban şi Filip, au evoluat şi în ultimul meci al "alb-roşilor", 4-0 cu Sănătatea Cluj.

Dinamoviştii au avut suporteri de lux, Constantin Anghelache, Ionuţ Negoiţă, Flavius Stoican, Dorin Mateuţ, dar şi Collins Fai, Durimel, Cosmin Matei şi Laurenţiu Rus i-au urmărit pe "cîini" din tribune.

Elevii lui Mihăescu au dezamăgit însă la prima partidă după plecarea lui Stoican. Meciul nu a avut ritm, ilfovenii s-au apărat exact, iar "alb-roşii" nu au reuşit să-şi creeze ocazii clare. Ba mai mult, Cristea a înscris cu un şut din careu după o lovitură de colţ şi a adus victoria pentru Baloteşti.

Cum au evoluat jucătorii din lotul lărgit al primei echipe:

Cătălin Munteanu: A jucat 65 de minute, a reuşit multe pase lungi precise pentru colegii din atac. A fost aplaudat de toti suporterii prezenţi la meci în momentul înlocuirii cu Jugaru.

Valentin Balint: A avut o evoluţie ştearsă şi a fost înlocuit de Stavilă în repriza secundă.

Steliano Filip: După ce a fost criticat de fanii "cîinilor" la meciul de Cupă, a fost exact în apărare, a blocat majoritatea acţiunilor ilfovenilor de pe partea lui. A urcat des în atac şi a trimis multe centrări în careul advers.

Pape Diakhate: A jucat pe postul de fundaş central, lîngă Mardare. A avut o evoluţie sigură, preferînd să aleagă execuţiile simple, fără să se complice.

Ştefan Mardare: A comis destule erori şi a fost admonestat de fanii "alb-roşilor". Pe final, a încasat un cartonaş galben inutil, după ce a luat mingea în braţe pentru un presupus fault, fără ca arbitrul să fi fluierat.

"Sînt dezamăgit. Am avut atîţi jucători de la echipa mare, toată lumea se aştepta să cîştigăm la scor. Mie mi-ar fi ajuns şi o victorie cu 1-0, dar astăzi nu s-a putut. M-au supărat toţi jucătorii de la echipa secundă"
Iulian Mihăescu, antrenor Dinamo II

"Cătălin Munteanu trebuia să joace 45 de minute. Pentru că scorul la pauză era 0-0 şi s-a simţit bine fizic, a cerut să mai rămînă pe teren şi în partea secundă. Nu ştiu dacă va juca la Galaţi, asta depinde de Flavius Stoican"

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat