FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 5

Runda #5 din Liga a 2-a s-a încheiat! Eroare mare de arbitraj la ultimul meci al etapei » Clasamentul

Greșeală de arbitraj în Chindia - Afumați / FOTO: Captură TV @Prima Sport 1 +9   FOTO
Greșeală de arbitraj în Chindia - Afumați / FOTO: Captură TV @Prima Sport 1

Articol de , - Publicat marti, 03 septembrie 2024 22:29 / Actualizat miercuri, 04 septembrie 2024 00:42

Csikszereda - Metalul Buzău, penultimul meci din etapa a 5-a din Liga 2, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 4-2. Chindia - Afumați, ultima partidă a rundei, s-a încheiat cu succesul oaspeților, cu 1-0.

Csikszereda Miercurea Ciuc termină etapa pe primul loc cu maximum de puncte (15), urmată de CSM Slatina (11 puncte), CSM Reșița (11 puncte), CS Afumați (9 puncte, cu meci restant), Metaloglobus (9 puncte) și Steaua București (9 puncte).

Rezultatele etapei a 5-a din Liga 2:

30 august: FC Bihor - CSM Reșița 2-3

31 august: Metaloglobus București - FC Voluntari 2-1, CSM Focșani - CSC Dumbrăvița 0-1, CSC 1599 Șelimbăr - Unirea Ungheni 0-0, CS Mioveni - ACS Viitorul Târgu Jiu 2-0, Concordia Chiajna - Câmpulung 1-0

1 septembrie: CSM Slatina - FC Argeș 0-0, Corvinul Hunedoara - Ceahlăul Piatra Neamț 1-1

2 septembrie: Steaua București - FCU Craiova 0-0

3 septembrie: Csikszereda Miercurea Ciuc - Metalul Buzău 4-2, Chindia Târgoviște CS Afumați 0-1

Clasamentul din Liga 2:

• 8 cluburi nu au drept de promovare: CS Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani.

Chindia - Afumați 0-1

• A marcat: Duțu (53')
  • Televizare: Prima Sport 1, Digi Sport 1

Min. 90 + 5: Fluier final! Chindia - Afumați se termină cu scorul 0-1!
Min. 79: Ocazie pentru Chindia! Centrarea lui Pesic trece prin spatele lui Șerban și Danu, care au avansat până la 5 metri de poarta adversă.
Min. 54: Chindia Târgoviște a egalat la faza următoare, însă reușita lui Atanase a fost anulată eronat pe motiv de ofsaid. Grubac reușise să îl învingă pe Chioveanu cu un șut la firul ierbii din șase metri.
Min. 53: GOL CS Afumați! Duțu transformă cu o lovitură cu capul în forță centrarea căpitanului Zaina și deschide scorul.
Min. 46: A început a doua repriză!
Min. 30: Ocazie pentru Chindia! Lovitura de cap a lui Florea lovește bara.
Min. 23: Ocazie pentru CS Afumați! Ionică ratează de la 5 metri distanță pe respingerea portarului Contra.
Min. 1: A început meciul!

Echipele de start în Chindia - Afumați:

Chindia: M. Contra – Martac, Ius. Cristea Al. Sabău, Romeo – Pesic, M. Șerban, Al. Petre, Atanase – Florea (cpt.), Grubac
Rezerve: Brînzea – Danu, Rz. Tache, R. Mihai, Ad. Ioniță, Zivkovic, Mih. Popa, Bg. Petre, R. Simion
Antrenor: Marian Vătavu

Afumați: Chioveanu – Al. Păun, Robicek, Al. Duțu, A. Lazăr – Zaina (cpt.), Rob. Petculescu, Gheoroae – Al. Ionică, Cip. Stanciu, Beșleagă
Rezerve: Obretin – Ghineț, M. Stancu, Al. Nicola, Cană, Moussinga, Shehait, Ed. Burlacu, M. Preda
Antrenor: Vasile Neagu

Csikszereda - Metalul Buzău 4-2

• A marcat: Babati (34', 65'), Jebari (68', 88') / Adrian Moldovan (3'), Alberto Olaru (75')

Min. 90 + 4: Fluier final! Csikszereda o învinge pe Metalul Buzău cu scorul de 4-2!
Min. 88: GOL Csikszereda! Jebari își trece și el în cont dubla. Decarul celor de la Miercurea Ciuc a tras de la aproximativ 25 de metri, la colțul scurt. Balonul a prins pământul și l-a păcălit pe portarul Micle.
Min. 75: GOL Metalul Buzău! Alberto Olaru reușește să înscrie senzațional, de la aproximativ 28 de metri de poarta adversă. Mingea s-a dus cu efect în colțul lung al buturilor apărate de Simon.
Min. 68: GOL Csikszereda! Decarul Jebari înscrie cu un șut superb de la 17 metri, la colțul lung. Mingea plasată cu interiorul a lovit bara înainte să intre în poartă.
Min. 65: GOL Csikszereda! Babati transformă fără emoții penalty-ul executat. El și-a trecut în cont dubla, după ce portarul Micle a sărit în colțul opus. Gruparea din Miercurea Ciuc a reușit astfel să întoarcă scorul pe tabelă.
Min. 63: Penalty pentru Csikszereda! Panaite îl lovește în tibie pe Dolny, iar arbitrul indică lovitură de pedeapsă.
Min. 46: Start în a doua repriză!
Min. 45 + 2: La pauză scorul este 1-1!
Min. 34: GOL Csikszereda! Lăsat liber de apărarea Buzăului, Babati egalează cu un șut trimis pe jos. Portarul Micle a atins mingea din plonjon, însă nu a putut să o oprească din drumul către plasă.
Min. 3: GOL Metalul Buzău! Adrian Moldovan deschide scorul dintr-un unghi imposibil, de la aproximativ 12 metri. Moldovan a trimis mingea pe jos, la firul ierbii, în plasa laterală, la colțul lung. Simon nu a putut opri mingea, în ciuda plonjonului său.

Echipele de start în Csikszereda - Metalul Buzău:

Miercurea Ciuc: M. Simon – Hegedus, Kelemen, Palmeș – Bloj, Csuros, Bakoș, Gal-Andrezly (cpt.) – Babati, Anderson Ceara, Dolny
Rezerve: Karacsony – J. Nagy, Bodo, M. Kovacs, Jebari, Sz. Veres, B. Pinter, Gheralia, Makrai
Antrenor: Robert Ilyeș

Metalul Buzău: G. Micle – Alb. Olaru, Panaite, Perju, I. Croitoru – Borțoneanu, D. Stan – Opaiț, Tudorică (cpt.), Val. Robu – Ad. Moldovan
Rezerve: Iul. Dinu – Juncănaru, D. Mihai, Petra, Mat. Constantinescu, Dr. Lazăr, M. Manea, A. Manea, Fadei
Antrenor: Valentin Stan

Indiferent de rezultat, cei de la Csikszereda vor încheia etapa pe prima poziție. Echipa care se va impune în duelul Chindia - Afumați va urca pe loc de play-off.

Cea mai mare ocazie de gol din prima repriză le-a aparținut oltenilor, pe fondul unui joc dominat de „militari”. În minutul 28, Abbey nu a putut să îl învingă pe Frânculescu într-o situație 1 contra 1. Anterior, în minutul 9, Dani Iglesias a șutat violent din interiorul careului Stelei, însă a făcut-o pe direcția portarului Sandu, care a respins balonul fără emoții.

Steaua - FCU Craiova, un derby sărac în ocazii de gol

Steaua București - FCU Craiova, 2 septembrie 2024 / FOTO: Capturi TV @Prima Sport 1
+4 FOTO

A doua repriză s-a desfășurat tot într-o maniera echilibrată, tot fără ocazii mari de gol. Loviturile de cap ale lui Claudiu Bălan, în minutele 58 și 78, au fost cele mai periculoase momente, însă le-a lipsit precizia pentru a debloca tabela. Partida s-a terminat cu o remiză albă, în care cei 2.724 de suporteri (cifră oficială) au putut vedea un duel disputat din punct de vedere fizic, chiar dacă spectacolul a lipsit în cea mai mare parte a jocului.

În urma acestui rezultat, Steaua București adună 9 puncte, iar FCU Craiova ajunge la 8 puncte. Oltenii se află cel puțin provizoriu pe locul 7, în timp ce „militarii” ocupă poziția a 5-a.

Steaua va juca în următoarea etapă pe teren propriu cu CSM Focșani, în timp ce FCU Craiova o va primi în Bănie pe Unirea Ungheni.

Clasamentul din Liga 2

Steaua - FCU Craiova 0-0

• Minutul 78: Ocazie FCU Craiova! Claudiu Bălan reia din nou cu capul, însă și de această dată o face fără precizie.
  • Minutul 72: Acțiune de joc periculoasă pentru Steaua. Adi Popa nu apucă să trimită spre poartă o minge centrată de Drăghici.
  • Minutul 58: Ocazie pentru FCU Craiova! Bălan reia cu capul, însă nu poate să cadreze balonul pe spațiul porții apărate de către Sandu.
  • Minutul 46: A început a doua repriză!
  • Minutul 45 + 2: La pauză scorul este 0-0!
  • Minutul 28: Ocazie pentru FCU Craiova! Frânculescu îl blochează într-o situație de 1 contra 1 pe Abbey. Este cea mai mare ocazie a meciului, chiar dacă Steaua este echipa care a avut inițiativa până acum.
  • Minutul 13: Sandu, goalkeeper-ul celor de la FCU Craiova, reține lovitura de cap trimisă de Bogdan Chipirliu.
  • Minutul 9: Ocazie pentru Steaua București! Dani Iglesias șutează puternic din interiorul careului oltenilor, însă o face pe direcția portarului Sandu, care respinge balonul de pe loc, fără să aibă nevoie să plonjeze.
  • Minutul 1: A început meciul!

Echipe de start:

Steaua: Frânculescu - Drăghici, Vîrtej, Kereki, Ad. Ilie - Păcuraru, D. Iglesias, Sierra, Răsdan - Ad. Popa, Chipirliu
Antrenor: Daniel Oprița

FCU Craiova: Sandu - Negru, Lakiatas, Lumbu, Padula - C. Albu, Vl. Achim, Dr. Albu - Sidibe, Cl. Bălan, Abbey
Antrenor: Marius Croitoru

Rezultatele din weekend din Liga 2

Corvinul și Ceahlăul au remizat, scor 1-1, în al doilea meci al echipei lui Florin Maxim în acest sezon de Liga a 2-a. Hunedorenilor le fuseseră amânate primele 3 etape de campionat.

Câmpan a deschis scorul după 17 minute, cu o execuție din apropiere. Fostul dinamovist Geani Crețu a restabilit egalitatea în minutul 50, când a profitat de o greșeală imensă în apărarea gazdelor.

Corvinul se clasează pe locul 21, cu un singur punct, dar cu doar două meciuri jucate. Ceahlăul ocupă locul 12, cu 7 puncte.

CSM Slatina și FC Argeș au reușit doar o remiză „albă”. După acest meci, gazdele se clasează, surprinzător, pe 2, în timp ce piteștenii ocupă locul 16, cu 5 puncte.

FINAL. CSM Slatina - FC Argeș 0-0

CSM Slatina - FC Argeș, echipele de start

CSM Slatina: P. Toroc - I. Mitran, Bărăitaru, Gherghe, C. Toma (cpt.) – S. Matei, Trașcu, C. Radu, Năstăsie, Golofca, Kayondo
Rezerve: Velcu, D. Dragu, Burnea, Riza, D. Toma, Leață, M. Cristea, Țîră, Trică
Antrenor: Daniel Oprescu

FC Argeș: Oncescu - Borța, G. Garutti, Esteban Orozco, Briceag (cpt.), Seto, Doukoure, Y. Pîrvu, R. Moldoveanu, Buhăcianu, M. Roman
Rezerve: Straton, Tofan, M. Tudose, Ghiocel, Rădescu, M. Dică, A. Stoica, P. Petrescu, P. Dulcea
Antrenor: Nicolae Dică

FINAL. Corvinul - Ceahlăul 1-1

Corvinul - Ceahlăul, echipele de start

Corvinul: Lefter - Velisar, A. Manolache, Lică, I. Pop - Cărăruș, A. Neacșa (cpt.), Bradu, N. Pîrvulescu - Lupu, Câmpan
Rezerve: Blaga, Gîrbiță, Hergheligiu, D. Grigore, King Otega, Chukwu, Predică
Antrenor: Florin Maxim

Ceahlăul: Brănescu - Țuțu, Wiktorski, Asibey, Abel Folha - Copoț-Barb, Gbizie - Ilaș, P. Petre (cpt.), G. Crețu - Davordzie
Rezerve: A. Barna, Bracelli, Tud. Telcean, R. Neag, Batantu, Rodrigo Lima, R. Ciobanu, Gyulai, M. Șandru
Antrenor: Marco Veronese

Meciurile de sâmbătă din etapa #5 a Ligii 2 au oferit puțin spectacol în prima repriză. Patru din cele 5 meciuri erau 0-0 la pauză. Concordia Chiajna a fost singura echipă care a marcat în primul act, în minutul 34 prim Ghimfus.

În toate partidele repriza a doua a fost mai animată, cu mai multe evenimente. În patru din cele cinci partide s-a marcat, excepție a făcut doar Șelimbăr - Unirea Ungheni.

Rezultatele zilei de sâmbătă în Liga 2: favorita la promovare FC Voluntari, răpusă de Metaloglobus

Șelimbăr a remizat cu Unirea Ungheni, scor 0-0,

Mioveni s-a impus acasă în fața Viitorului Târgu Jiu, scor 2-0, iar CSM Focșani a pierdut pe teren propriu cu Dumbrăvița, scor 1-0.

FC Voluntari a pierdut surprinzător cu Metaloglobus în deplasare, scor 2-1.

Bucureștenii au marcat în minutele 82 și 88, iar Adam Nemec a redus din diferență pentru Voluntari în minutul 90+2. Jucătorii lui Claudiu Niculescu nu au mai avut timp să întoarcă soarta partidei.

Concordia Chiajna a trecut de Câmpulung Muscel cu 1-0.

Meciul de deschidere al etapei s-a jucat ieri, când CSM Reșița a învins-o cu 3-2 pe terenul lui FC Bihor. Reșița a reușit să treacă de bihoreni și în Cupa României, cu 2 zile înainte de duelul din eșalonul secund.

FINAL. Șelimbăr - Unirea Ungheni 0-0

Echipele de start

CSC Șelimbăr: Măluțan – Gogor, Natea, R. Gherman, Marrone - Rob. Boboc, Ayine, C. Soare - Monea, Rodri Hernando, Babir
Rezerve: Brașoveanu – D. Olariu, L. Popa, Buzan, Butucel, Drăghescu, Bucuroiu, S. Șerban, Nerukh
Antrenor: Constantin Schumacher

Unirea Ungheni: Geantă – Chinteș, A. Popa, Ndiesse, Savin - Tiihonen, Haiduc, Bîrnoi - Zukanovic, A. Șerban, Barstan
Rezerve: P. Ganea, Vînău, M. Ioniță, Magyari, Astafei, Vl. Bogdan, Cruceru, Fulop, Coza

FINAL. FC Bihor - CSM Reșița 2-3

Tânătul Andreas Chirițoiu (55) a marcat golul egalizator, dar reșițenii au lovit din nou pe final. Samake a adus victoria oaspeților, care urcă pentru moment până pe locul secund, cu 11 puncte. De cealaltă parte, Bihor ocupă locul 6, cu 7 meciuri.

Meciul dintre Bihor și CSM Reșița a fost unul foarte spectaculos. Gazdele au deschis scorul prin Philip (24), dar bihorenii nu au reușit să intre la pauză nici măcar cu un rezultat de egalitate. Haita (39) și Cioiu (45+5) au marcat pentru Reșița chiar înaintea pauzei.

Televizare: Prima Sport 1, Digi Sport 1
Au marcat: Philip '24, Chirițoiu '55 / Haita '39, Cioiu '45+5, Samake '83

Cele două echipe s-au întâlnit chiar în urmă cu două zile în Cupa României. Meciul a fost câștigat de CSM Reșița, scor 3-1.

FC Bihor Oradea: Accinelli - Seb. Cucu, Gal, Giafer, C. Jurj - Farcaș, I. Filip, Adl. Nica - Stahl, Jurj, Hora
Rezerve: I. Rus, Ioviță, Gunie, Gîdea, Curescu, A. Chirițoiu, Moga, Tincău, Sala
Antrenor: Gustavo Aragolaza

CSM Reșița: Goga - Dolghi, Dudea, A. Burlacu, Isac, Cioiu, Chera, Rimovecz, Haită, Al. Negru, Lascu
Rezerve: Dincă, Samake, Bocșan, D. Fărăgău, Fota, Tucaliuc, Bărboianu, M. Angelov, Doană
Antrenor: Flavius Stoican

Luni

Steaua - FCU Craiova, ora 17:00

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League