Comentarii (10)
MaxiP
MaxiP  •  07 Septembrie 2024, 17:59
Postat de observator_federal pe 07 Septembrie 2024, 17:50

Lucescu avut decența de a utiliza cuplul (extraordinar) Man-Mihăilă renunțând la Florinel (lăudat în era Edward pentru jocul bun în apărare?!) și Ianis (acest Gavroche pe baricadele reclamelor și spoturilor TV). Și a mai readus Lucescu discursul la obiect, fotbalistic, în locul monologurilor interminabile despre principii riguroase, suferință, abnegație, forța grupului și alte bla-bla-uri în care excela predecesorul și care deveniseră "limba de lemn" adoptată de întreaga massmedia sportivă când era vorba de Națională (și la care își aduceau contribuția creatoare un Stoichiță, Vochin sau corifeii presei). Ne-am (neam) întors la fotbal!

Da' Edi nu a folosit cuplul Man-Mihaila? Ba da, l-a folosit, a ales jucatorii in functie de meci. Mihaila, cu tot respectul, nu e atat de extraordinar. Da, nu e atat de activ pe faza defensiva si rateaza in ***. E om de contraatac, el in mandatul lui Iordanescu a fost des folosit ca om venind de pe banca. Si i-a cam iesit. Exageram putin cu "ne-am intors la fotbal", da, ne-am intors, dar am facut-o dinainte sa vina Lucescu. Lucescu a preluat o nationala gata formata, venind intr-o perioada foarte buna, cea mai buna in 20 ani fara discutie, daca o duce la nivelul urmator e o alegere foarte buna. Insa nu ne-am intors la fotbal dupa un meci cu Lucescu ca selectioner, s-a jucat fotbal pentru ca era o echipa deja inchegata. Care oricum a suferit destul pana sa marcheze, s-a schimbat meciul de la 1-0.

observator_federal
observator_federal  •  07 Septembrie 2024, 17:50
Postat de MaxiP pe 07 Septembrie 2024, 11:56

Dar care aseara au disparut "impostorii"? In mare a fost primul 11 de la Euro, s-a pastrat echipa, impostorii au disparut de mult. Iar Coman si Hagi au intrat in teren, deci nu inteleg despre ce vorbesti. Sa tinem putin cont si de valoarea adversarului, nu s-a jucat in sfarsit totusi fotbal, ca se jucase si la Euro, cu adversari mai tari. Si desi n-o fi Kosovo o echipa chiar de mana a 4-a, nu e o echipa deloc extraordinara, cu care intr-adevar, pana la o realizare individuala dupa 40 de minute, nu am aratat deloc grozav. Tineau exclusiv de minge, noi cam bubuiam fiecare minge scapata de ei prin defensiva noastra, foarte putine incursiuni... s-a schimbat jocul dupa gol, dar meciul n-a fost atat de simplu pe cat o arata scorul. Nemaivorbind ca nu mi s-a parut deloc penalty cel dictat, iar golul 3 a fost un complet neasteptat cadou. Nu vreau sa fiu negativist, oricum consider ca nationala noastra arata mai bine ca oricand in ultimii 20 ani, insa n-a fost un meci din care sa nu gasesti si parti negative, rezultatul e mult peste asteptari, dar consider ca si peste jocul prestat. Ce e bine, ca putem castiga si meciuri incepute slab si avem oameni care sa faca diferenta, insa cu siguranta primele 40 minute de joc nu au aratat deloc cum ne-am fi dorit.

Dr.Hoock
Dr.Hoock  •  07 Septembrie 2024, 15:24
Postat de observator_federal pe 07 Septembrie 2024, 09:38

Băbăeți, cine vă obligă (si ce vă "recomandă") să dati, tocmai voi, note fotbalistilor Naționalei?? Aseară, în sfârsit s-a jucat fotbal, au dispărut impostorii din echipă si au primit minutele meritate senatorii de drept. Îi vreți (din nou?) pe Florinel, Ianis, Olaru sau (chiar) Chipciu? Îi meritați!

Scorul meciului oglindeste faptul că cei 4 n-au fost titulari aseară si că mai mult de rezerve n-au ce căuta la națională!

eugenrc
eugenrc  •  07 Septembrie 2024, 12:27

Dragusin nota 9? La ce meci v-ati uitat? A avut multe greseli individuale pentru nota 9. In opinia mea, merita cel mult un 8 dat cu indulgenta si asta pentru scorul cu care s-a incheiat partida. Fiti mai obiectivi ca le faceti numai rau daca le umflati meritele. Stanciu poate nota 6 pentru efortul depus. Nu stiu ce are in ultima vreme de ridica toate mingiile care vin la el si nici pasele lui numai sunt ce erau odata.

MaxiP
MaxiP  •  07 Septembrie 2024, 11:56

MaxiP
MaxiP  •  07 Septembrie 2024, 11:51

Lui Dragusin ii scadeam vreo 2 puncte pentru 2 gafe uriase. Interventii bune in rest, dar 2 greseli care chiar se puteau solda cu gol, cu adversari de top nu scapi din acele faze. Probabil se muleaza si el insa pe adversar, in meciuri mai grele nu face aceste greseli. Bancu trebuie inlocuit cat mai repede, parerea mea, e clar intrusul din toata echipa (coincidenta sau nu, singurul titular din campionatul intern), greseli multe, de pozitionare, la preluare, pierde mingi si complet fragil pe faza defensiva. El cu Dragus au fost clar repetentii acestui meci, Dragus n-a jucat absolut nimic, iar de prin minutul 70 pana la gol uitasem complet ca se afla pe teren. Inconstant si el, face meciuri in care te bucuri ca ai totusi un varf, in altele insa nu stii pe cine sa pui in locul sau si parca la un moment te gandesti ca mai bine bagi pe oricine. Stanciu si el destul de sters, dar per ansamblu si-a facut treaba, iar Mihaila desi impresioneaza prin viteza sa si capacitatea de a fi deseori periculos pentru defensiva adversa, ramane extrem de haotic, rateaza in prostie, are probleme serioase la finalizare. Daca isi imbunatateste acest aspect, va fi foarte bun. In rest toti au jucat bine, Man a facut un meci de exceptie, genial in cateva faze, omul meciului de departe. Exceptandu-i pe Bancu si Dragus, toti au evoluat bine, unii insa si cu unele minusuri despre care am spus.

RicaVenturianauSeIntoarce
RicaVenturianauSeIntoarce  •  07 Septembrie 2024, 11:37

Bancu 6 .... du-te tata si vinde cartofi sau pune fainata. Bancu a fost magistral. Au incercat pe partea lui in prima repriza si dupa au inteles ca nu prea e loc pe acolo. In conditiile in care a avut un sper adversar. 6 ... la fainta !!!!!!!!!!

Costi.costi
Costi.costi  •  07 Septembrie 2024, 11:08

La o victorie de asemenea maniera,nu e frumos sa notam cu nota 6 un jucător care,mai mereu este blamat,deși își face datoria și tot timpul da dovada de seriozitate. Bancu,merita măcar nota medie a echipei. A avut adversar care joaca la un nivel foarte bun,în Franța,și în jocul de ieri seara ,a fost "pus la respect".

Valou
Valou  •  07 Septembrie 2024, 11:00

Ce ne facem, pentru ca Mircea Lucescu a laudat cei doi mijlocasi centrali Marin,si sincer sunt foarte buni asa cum au fost si la campionatul European... dar fostul puscarias de la fc ef si ef bi spune ca plangaciosul olaru este cel mai bun....o sa plece ca o ,,mare valoare prin Qatar asa cum a plecat si ,,marele jucator de fotbal coman zis manele.....urmeaza si alt mare ratat...popescu....

observator_federal  •  07 Septembrie 2024, 09:38