FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Presa din Cipru a „explodat” după umilința cu România: „KO! Ne-au curățat”

Presa din Cipru a avut o reacție dură după înfrângerea naționalei în fața României, scor 0-3/ foto Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 13 octombrie 2024, 00:53 / Actualizat duminica, 13 octombrie 2024 01:12

Presa din Cipru a avut o reacție dură după înfrângerea naționalei în fața României, scor 0-3. Ciprioții au rămas cu 3 puncte, obținute cu Lituania în prima etapă, scor 1-0. Apoi, au încasat 7 goluri în două meciuri, 4 de la Kosovo și 3 de la „tricolorii” lui Mircea Lucescu.

La Larnaca, România a obținut a treia victorie la rând în Liga Națiunilor. Din nou cu 3 goluri pe tabelă, din nou cu 3 puncte în buzunar, echipa lui Mircea Lucescu defilează în grupa 2 din Liga C și e lider cu maximum de puncte, 9.

Dacă naționala României e pe val, în Cipru e dezastru, potrivit presei cipriote, care a făcut praf naționala lui Sofroni Avgousti, selecționerul aflat la debut chiar în fața echipei lui Mircea Lucescu.

Reacție inedită » Le-a „mulțumit” ciprioților la pauză: „Bravo că ați făcut asta, ne-ați ajutat!”
ROMÂNIA

Presa din Cipru, după 0-3 cu România: „KO! Ne-au curățat”

„Pe o arenă plină, echipa națională a fost făcută KO”, au titrat ciprioții de la sporttime.com.cy.

Jurnaliștii ciprioți au păstrat tonul: „Selecționer nou, imagine din trecut. La prima apariție sub conducerea lui Sofroni Avgousti, Cipru a reluat totul de unde a rămas în ultimul meci cu Timur Ketsbaia (n.r. - vechiul selecționer).

După înfrângerea cu 0-4 împotriva lui Kosovo, naționala a fost învinsă și pe Arena AEK de România, care s-a impus cu 3-0 și a obținut a treia victorie în tot atâtea meciuri din grupa a doua a diviziei a treia a Ligii Națiunilor.

În ciuda schimbării formației tactice și a dispunerii mai raționale a jucătorilor, naționala nu a reușit să pară competitivă în fața echipei lui Mircea Lucescu. Vizitatorii au preluat controlul după primele cinci minute și ne-au curățat cu trei goluri în 20 de minute”.

Clasamentul grupei României din Liga Națiunilor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”