FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

FOTO Ce făcea Florin Niță, cu 3 secunde înaintea golului de 0-3 din România - Olanda

România a fost învinsă clar de Olanda, scor 0-3, și a părăsit Euro 2024 în faza optimilor de finală. Donyell Malen, de la Dortmund, a fost eroul partidei, cu o „dublă”. La reușita din prelungiri, Florin Niță a fost surprins într-o ipostază inedită. +49   FOTO

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2024 21:02 / Actualizat marti, 02 iulie 2024 21:56

Olanda a fost naționala evident mai bună. România s-a apărat pe alocuri eroic, dar n-a putut spera la mai mult. Rezultatul, unul drastic, a fost stabilit în prelungiri.

FOTO. Secvență ciudată la Euro 2024: ce făcea Florin Niță cu 3 secunde înaintea golului de 0-3 din România - Olanda

România - Olanda, optimi Euro 2024, foto: Cristi Preda / GSP
+45 FOTO

Malen a recuperat o minge în propria jumătate. A sprintat spre poarta „tricolorilor”. Cicâldău n-a putut să îl oprească, iar atacantul lui Dortmund a stabilit rezultatul final, 3-0.

În timp ce Malen pătrundea în interiorul careului de 16 metri, Florin Niță îndepărta cu piciorul un adidas aruncat de suporteri pe gazon.

Cu câteva minute înainte, un fan pătrunsese pe teren, chiar în acea zonă, într-o vânătoare de autografe.

Cei peste 25.000 de suporteri prezenți pe Allianz Arena din Munchen și-au aplaudat la scenă deschisă favoriții. Nu au acuzat eliminarea. Au stat minute bune în tribune și au cântat alături de elevii lui Edi Iordănescu.

VIDEO. Imagini superbe pe Allianz Arena, după fluierul final din România - Olanda

Spaniolii de la AS, despre viralul „optimilor”: „Cel mai curios gest de la Euro este cel al României”