FOTBAL  »  NATIONALA  »  SERIE A

EXCLUSIV 98,99, 100... Ce surpriză i-au pregătit italienii lui Dennis Man, ales cel mai bun fotbalist din luna august în Serie A

Dennis Man (26 de ani), extrema dreaptă, care a deschis scorul vineri seară la Pristina, în meciul (3-0) cu Kosovo, în prima etapă din Liga C a Nations League, a ajuns la golul cu numărul 100 în cariera la cluburi și echipa națională

Articol de - Publicat luni, 09 septembrie 2024 16:03 / Actualizat luni, 09 septembrie 2024 16:35

Dennis Man (26 de ani), extrema dreaptă, care a deschis scorul vineri seară la Pristina, în meciul (3-0) cu Kosovo, în prima etapă din Liga C a Nations League, a ajuns la golul cu numărul 100 în cariera la cluburi și echipa națională ♦ A treia reușită în acest sezon, după cele două în tricoul Parmei în primele trei etape din Serie A, i-a adus întâiul prag centenar al carierei ♦ Conducerea „cruciaților” i-a pregătit un cadou la revenirea în Italia.

Dennis Man este, fără îndoială, cel mai în formă fotbalist român. Startul lansat din al doilea său sezon din Serie A (în primul, în care a venit în ianuarie 2021, a retrogradat în B de pe ultimul loc!), cu goluri în partidele consecutive cu Fiorentina (1-1) și cu AC Milan (2-1), a fost confirmat de prestația cu majuscule și nota 9 dată în cronica GSP.ro a confruntării din Kosovo, în care extrema dreaptă română a modificat prima oară tabela.

Kosovo - România/ foto Cristi Preda (GSP)
Kosovo - România, Mircea Lucescu/ foto Cristi Preda (GSP)
+29 FOTO

„Magic! A deschis scorul cu o operă de artă, a obținut un penalty, a livrat pase decisive. Are stofă de mari echipe europene!”, a sunat caracterizarea făcută de reporterul Justin Gafiuc, care a mai oferit același calificativ stoperului Radu Drăgușin și selecționerului Mircea Lucescu!

Splendida reușită, care a imitat mica bijuterie fotbalistică din debutul noii stagiuni de Serie A, șut imparabil cu stângul în plasa laterală, din marginea careului mare, în poarta lui Teracciano, a coincis cu primul centenar de goluri în cariera (care contează) începută în urmă cu un deceniu la echipa U19 a celor de la UTA. Opt dintre acestea au contat pentru reprezentativa de seniori a României, restul la cluburi, cele mai multe pentru FCSB (49).

100

207 minute jucate în medie pentru un gol la națională!

Dennis Man are în acest moment o foarte bună medie în tricoul „tricoorilor”, mai puțin de două reprize și jumătate (207,625 minute) jucate pentru a puncta în poarta adversă. Statistică mai bună decât cea înregistrată la echipele de club (UTA, FCSB și Parma): 221 de minute!

Golul cu o execuție similară celei din Kosovo cu care Dennis Man a marcat contra Fiorentinei (1-1) / Foto: Imago

Pentru a vă face o idee unde s-ar situa internaționalul de 26 de ani, Cristiano Ronaldo, ajuns la 901 de goluri (dintre care 763 de reușite în 1.017 partide, 83.347 de minute), a avut nevoie până la aproape 40 de ani de o medie la jumătate comparativ cu DM98. Un gol la 109,23 minute.

49de assisturi a oferit Dennis Man (45 la cluburi, 4 la națională) în cele 326 de partide disputate în carieră începând de la UTA U19 (total 22.004 minute)

La Parma, Man are o eficiență cu 30% mai slabă decât la echipa națională, pentru fiecare dintre cele 26 de goluri semnate (4 în 17 prezențe în Serie A, cu 927 de minute disputate), de aproape 280 de minute (restrânsă la prima ligă italiană (231 de minute/gol înscris).

Cifrele reci contează însă mai puțin, măcar în acest debut stagional, pentru că prestațiile lui Man în cele 310 minute bifate (3 jocuri în Serie A și 1 în Cupă) i-au adus titlul de cel mai bun fotbalist al lunii august 2024 în Serie A!

38de goluri a influențat decisiv Dennis Man în 112 meciuri jucate în tricoul Parmei în toate competițiile (în total 7.274 de minute), potrivit Transfermarkt.de

Pe lângă acest premiu special și rarisim pentru un jucător român în Il Calcio, pe care probabil că Dennis îl va primi, chiar în fața propriilor tifosi înaintea duelului cu Udinese, de pe „Ennio Tardini”, lunea viitoare (19:30), Man va avea parte de o altă frumoasă surpriză: conducerea clubului emilian îi va oferi la acest meci să îmbrace un tricoul personalizat, care, deasupra 98-ului uzual, va avea trecut în partea de la ceafă numărul 100!

Detaliul tricoului gialloblu rezervat de Parma pentru meciul din etapa a 4-a a Seriei A, de pe teren propriu cu Udinese / Foto: X Parma 1913
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc