INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Spectacol cu 6 goluri în debutul etapei din Bundesliga » Borussia Dortmund a urcat pe primul loc

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 09:31 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 15:32

Vicecampioana Europei, Borussia Dortmund, a câștigat vineri seară pe teren propriu în fața celor de la Heidenheim cu 4-2, devenind astfel lider în Bundesliga.

"Galben-negrii" au început perfect partida, iar în minutul 17 conduceau deja cu 2-0, grație reușitelor lui Donyell Malen și Karim Adeyemi.

În minutul 39, Marvin Pieringer a redus din diferență printr-o lovitură de cap, însă Adeyemi a reușit ”dubla” 2 minute mai târziu, stabilind astfel scorul primei reprize, 3-1.

În repriza secundă, nou intratul Marcel Sabitzer, a reușit să înscrie pentru Borussia, dar golul austriacului a fost anulat de VAR pentru henț.

În minutul 72, Heidenheim a primit o lovitură de la 11 metri, după un fault în careu comis de fundașul lui Dortmund, Niklas Sule. Maximilian Breunig a transformat fără emoții, reducând din nou diferența de pe tabelă la un singur gol.

Scorul final a fost stabilit tot în urma unei lovituri de la punctul cu var. De data aceasta, Borussia a fost cea care a beneficiat.

Niklas Sule a câștigat un duel aerian în careul advers, dar lovitura sa de cap a lovit mâna lui Omar Traore, iar după consultarea VAR-ului, arbitrul Robert Schröder a acordat penalty pentru "galben-negrii".

Căpitanul lui Dortmund, Emre Can, a transformat lovitura de pedeapsă în prelungirile partidei, stabilind astfel scorul final, 4-2.

După această victorie, Borussia a devenit lider în Bundesliga, având un punct peste Bayern Munchen, care va juca în această seară, de la 19:30, pe terenul nou-promovatei Holstein Kiel.

VIDEO. Rezumatul meciului Borussia Dortmund - FC Heidenheim (4-2)

Borussia Dortmund - FC Heidenheim » Echipele de start:

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Kobel - Ryerson, Anton, Sule, Bensebaini - Nmecha, Gross - Malen, Brandt, Adeyemi - Guirassy
Rezerve: Meyer - Watjen, Kabar, Duranville, Couto, Gittens, Can, Beier, Sabitzer
Antrenor: Nuri Sahin

FC Heidenheim (4-2-3-1): Muller - Traore, Mainka, Gimber, Fohrenbach - Schoppner, Maloney - Beck, Wanner, Scienza - Pieringer
Rezerve: Eicher - Siersleben, Kerber, Kaufmann, Honsak, Dorsch, Conteh, Busch, Breunig
Antrenor: Frank Schmidt

Meciurile etapei a 3-a din noul sezon de Bundesliga

Clasamentul din Bundesliga actualizat:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Fotbal mistuit de flăcări » Incendiul devastator a cuprins și stadionul: „Aerul continuă să fie irespirabil. Este un haos total”
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”