INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Direct în istorie! Recordul bifat de Lamine Yamal în „El Clasico”

Lamine Yamal, foto: Imago Images +12   FOTO
Lamine Yamal, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024 23:59 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 00:02

Barcelona a dat de pământ cu Real Madrid în „El Clasico”, scor 4-0, în etapa 11 din La Liga. Lamine Yamal (17 ani) a marcat golul 3 pentru echipa lui și a bifat o performanță incredibilă.

Catalanii nu au avut milă de Real Madrid. Au marcat de 4 ori și le-au predat o lecție de fotbal elevilor lui Carlo Ancelotti (65 de ani). Yamal a bifat o performanță greu de egalat în viitorul apropiat.

Un El Clasico nemaipomenit: nu se mai întâmplase așa ceva de 17 ani!
REAL MADRID - BARCELONA

Lamine Yamal, cel mai tânăr jucător din istorie care a marcat în „El Clasico”

Robert Lewandowski a marcat o „dublă” pentru Barcelona într-un interval de 2 minute (54 și 56). Vârful polonez a mai ratat câteva ocazii importante, însă Yamal nu a stat la discuții.

Puștiul Barcelonei a înscris în minutul 77 și a intrat direct în istorie. La 17 ani și 106 zile a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care marchează în „El Clasico”.

N-a fost ultimul gol al partidei. Barcelona a mai punctat o dată prin Raphinha, în minutul 84, și i-a administrat Realului cel mai dur eșec al sezonului.

Practic Yamal se poate lăuda cu mai multe recorduri pe care le-a bifat. Este cel mai tânăr jucător care a evoluat pentru naționala Spaniei, cel mai tânăr jucător care înscrie în La Liga, oferă un assist în Liga Campionilor.

El este cel mai tânăr jucător care câștigă un Campionat European, iar recordurile nu se opresc aici. Yamal a ajuns la 5 goluri marcate pentru Barcelona în acest sezon și a livrat 6 assist-uri.

În urma acestui rezultat, Barcelona s-a distanțat la 6 puncte de rivala Real. Trupa lui Flick are 30 de puncte, în timp ce formația lui Ancelotti are 24. Pentru Barca urmează duelul de pe teren propriu cu Espanyol.

Real Madrid se va deplasa pe terenul Valenciei și va încerca să-și repare imaginea după acest eșec usturător.

Clasamentul la zi din La Liga

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”