INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Parma și AC Milan se înfruntă ACUM, în etapa 2 din Serie A. Dennis Man (25 de ani) și Valentin Mihăilă (24 de ani) sunt titulari în meciul cu vicecampioana Italiei. Duelul este liveTEXT pe GSP.ro și televizat de Prima Sport 2 și Digi Sport 2. +10   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2024 21:30 / Actualizat duminica, 25 august 2024 00:10

Parma a învins-o pe AC Milan cu scorul de 2-1, în runda #2 din Serie A. Dennis Man a marcat pentru „cruciați”.

Meciul a început ca din „pușcă” pentru Parma. Dennis Man a deschis scorul după doar 90 de secunde. Mingea a ajuns la Mihăilă, în partea stângă. Românul l-a lansat pe Valeri, care a avansat și a trimis mingea în fața porții, de unde Dennis Man a reluat fără milă. Maignan a plonjat, dar degeaba.

+5 FOTO

Man putea să facă „dubla” în minutul 42, când a ales să fie altruist și a pasat dintr-o poziție din care putea finaliza. I-a pasat lui Sohm, care a tras pe lângă poartă. A urmat dubla ocazie din minutul 42.

Același Man a scăpat singur cu portarul, dar a fost prins din urmă de Pavlovic. Mingea a ajuns la Mihăilă, iar românul a izbit bara dintr-un unghi închis. După pauză, tot Parma a fost mai periculoasă. Mihăilă a scăpat spre poarta adversă, dar s-a precipitat și a fost prins din urmă.

„Cruciații” au avut noroc la șutul lui Reijnders, care a tras puternic, dar a lovit bara. Man a avut o nouă ocazie mare în minutul 62. A urmat apoi faza superbă reușită de Leao, care i-a pasat lui Pulisic, iar americanul a făcut 1-1. A șutat cu interiorul puțin pe lângă poartă dintr-o poziție bună.

Parma a preluat din nou conducerea în minutul 77, imediat după ce Man și Mihăilă au fost înlocuiți. Almqvist a pasat perfect, iar Cancellieri a marcat din fața porții.

După acest meci, Parma se clasează pe 2, cu 4 puncte, în timp ce Milan ocupă locul 16, cu un punct.

VIDEO. Dennis Man marchează și Parma o învinge pe AC Milan în Serie A

Clasamentul din Serie A

FINAL » Parma - AC Milan 2-1

Parma - AC Milan, echipele de start:

Parma: Suzuki - Coulibaly, Balogh, Circati, Valeri - Estevez, Bernabe - Man, Sohm, Mihăilă - Bonny
Rezerve: Almqvist, Camara, Cancellieri, Chichizola, Corvi, Cyprien, Del Prato, Hainaut, Haj Mohamed, Kowalski, Mikolajewski
Antrenor: Fabio Pecchia

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Pavlovic, Hernandez - Musah, Reijnders - Pulisic, Loftus-Cheek, Leao - Okafor
Rezerve: Torriani, Raveyre, Bennacer, Chuwwueze, Emerson Royal, Y. Fofana, Gabbia, Jovic, Saelemaekers, Terracciano, Thiaw
Antrenor: Paulo Fonseca

Arbitru: Juan Luca Sacchi
Stadion: Ennio Tardini (Parma)

Match Quiz Dinamo - Universitatea Craiova

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie