INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Pentru prima dată în istorie! Recordul bifat în Inter - Juventus

Inter - Juventus, foto: Imago Images +10   FOTO
Inter - Juventus, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 21:19 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 21:19

Inter și Juventus au oferit unul dintre cele mai spectaculoase partide din Serie A. S-a terminat 4-4, însă ceea ce s-a întâmplat în prima repriză a stabilit un nou record.

La pauză, Inter a condus cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-1. Zielinski a deschis scorul în minutul 15 dintr-un penalty. Vlahovic (20) și Weah (27) au marcat pentru oaspeți, însă campioana a revenit și a punctat până la pauză prin Mkhitaryan (35) și același Zielinski (37, penalty).

Potrivit celor de la OptaPaolo, pentru prima dată în istorie s-au marcat 5 goluri în prima repriză într-un derby precum Inter - Juventus.

FCSB - Rapid, mult zgomot pentru nimic » Remiză albă pe Arena Națională
FCSB - RAPID

Inter - Juventus, meciul săptămânii în Europa

Răsturnări de scor și 8 goluri! Inter - Juventus a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din Europa în această săptămână. Repriza a doua a început sub aceleași coordonate. Dumfries a marcat golul 4 în minutul 53.

Juventus nu a renunțat la luptă și a redus din diferență cu 20 de minute înainte de finalul partidei. Turcul Kenan Yildiz a înscris în minutul 71, iar turcul a realizat „dubla” 10 minute mai târziu. S-a terminat 4-4, după o partidă cu adevărat spectaculoasă.

Este un rezultat surprinzător în contextul în care în ultimele 6 meciuri dintre cele două echipe nu s-au marcat mai mult de 2 goluri. Inter se află în acest moment pe locul 2 în Serie A, cu 18 puncte după 9 partide. De cealaltă parte, Juventus este pe 3, cu 17 puncte.

Pentru campioana Italiei urmează duelul din deplasare cu Empoli, programat miercuri, 30 octombrie, de la 19:30. „Bătrâna Doamnă” va primia vizita Parmei în aceeași zi, de la 21:45. Românii Man și Mihăilă vor avea un meci cu adevărat complicat pe terenul lui Juve.

Clasamentul la zi din Serie A

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
La fel ca Gigi Becali! Șumudică a apărut cu crucea în mână și cu outfit de 3000 de euro! » Imagini incredibile cu antrenorul Rapidului

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”