INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

„Oriunde l-ai pune, trece de la închizător la regizor ca nimeni altul!” » Răzvan Marin, cel mai puțin slab contra fostei campioane. Notele primite de el în presa italiană

Răzvan Marin, talonat de Romelu Lukaku, jucătorului meciului Cagliari - Napoli 0-4 / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 16 septembrie 2024 12:05 / Actualizat luni, 16 septembrie 2024 12:07

Răzvan Marin (28 de ani), mijlocașul aflat la al șaselea joc ca titular în patru săptămâni la Cagliari și la echipa națională, interval în care a livrat două goluri și un assist, n-a putut evita duminică seară eșecul usturător, 0-4 cu Napoli! Mijlocașul român a fost însă cel mai bun de la gazde, primind nota 6 din partea agenției italiene Tuttomercatoweb.com.

Nici la a patra etapă din acest start de sezon Cagliari n-a putut să obțină primul succes. Răzvan Marin și colegii rossoblu n-au avut nicio șansă aseară contra fostei campioane Napoli din ediția 2022-2023!

81de jocuri are Răzvan Marin la Cagliari, pentru care a dat 4 goluri și 12 assisturi (la fel de multe ca-n 83 de jocuri la Viitorul) în 6.477 de minute. În total, la Empoli și Cagliari, a bifat 10.495, cu 140 de partide, 5 goluri și 19 assisturi

Răzvan Marin îl deposedează aici pe Matteo Politano, în eșecul suferit de Cagliari, 0-4 cu Napoli / Foto: Imago

Două șuturi, patru ocazii create și o bară în 78 de minute

A fost 0-4, cu gol și dublu assist pentru Romelu Lukaku plus gol și pasă decisivă reușite de Khvicha Kvaratskhelia, într-un duel total dezechilibrat, în care mijlocașul român a rămas în teren 78 de minute, până la înlocuirea tactică, operată de antrenorul Davide Nicola, cu Makumbu.

Să dau gol? Sigur, pot s-o fac din nou. M-am întors de la națională cu mintea focusată pentru a-mi ajuta echipa. Oriunde mă pune antrenorul Nicola, pe care-l știu bine de la Empoli, încerc să dau tot ce am mai bun. Pot juca playmaker, inter ori mijlocaș central în sistemul cu doi închizători
Răzvan Marin, mijlocaș Cagliari

Răzvan Marin a fost pe Unipol Domus din Sardinia cel mai activ om al amfitrionilor. Statisticile vorbesc de la sine despre consistența prestației sale mai ales după pauză, cel mai aproape fiind de gol la o minge expediată extrem de periculos, dar deviată în bara transversală (nu e prima bar[ nimerită de RM în acest sezon) de portarul Meret!

28de pase precise a oferit Răzvan Marin colegilor de la Cagliari din 38 încercate (7 lungi și 31 scurte). A mai avut trei centrări reușite, patru oportunități de gol create, două șuturi la poartă (unu cadrat), trei dueluri câștigate din cinci și un fault comis

„Racheta lui Marin a zguduit transversala lui Meret”

Presa peninsulară a comentat prestația, cu bune și cu rele, oferită de „tricolor” împotriva noii trupe a lui Antonio Conte. Pozitiv a apreciat cele 78 de minute agenția Cagliari24news, care l-a notat pe român cu 6.

A avut o primă repriză complicată, în care niciodată nu a produs pericole pentru poarta lui Napoli. În partea a doua, el a făcut să tremure bara transversală, dar Meret îi refuză un gol splendid, ceea ce ar fi însemnat un egal momentan
Cagliari24news, agenție din Sardinia

Același calificativ l-a primit din partea Tuttomercatoweb.com: „Oriunde l-ai pune să evolueze, trece de la mijlocaș de acoperire la regizor ca nimeni altul. E adevărat că azi a pierdut cam prea multe mingi, dar, din afara careului, l-a pus la grea încercare pe Meret, ce i-a negat primul gol stagional la Cagliari”.

La finalul meciului pierdut la scor cu Napoli (0-4), deși supărat, Răzvan Marin a mers cu colegii să aplaude tifoseria rossoblu / Foto: Imago

Comentarii în lumini pozitive și negative a atras și în principalele cotidiene sportive peninsulare. „A fost surprins chiar și de o minge trimisă printre picioatre. Și-a ameliorat însă puțin evoluția în partea a doua”, scrie Gazzetta dello Sport (nota 5,5).

437de minute a strâns Răzvan Marin în cinci meciuri jucate în Serie A și Coppa Italia în stagiunea în curs. Cel cu Napoli a fost unicul în care n-a mai fost integralist la Cagliari!

Un calificativ acordat și de Tuttosport: „A zguduit bara tranversală a porții lui Meret cu un super șut din marginea careului. A fost cel mai puțin slab de la Cagliari”. Iar Corriere dello Sport, cel mai critic, i-a dat doar 5: „S-a pierdut în capcana întinsă de Anguissa și Lobotka. Meret putea fi și victima sa după o execuție de la distanță”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”