INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - SPARTA PRAGA 2-3

Explicațiile lui Elias Charalambous pentru eliminare: „Adversara a jucat diferit”

Elias Charalambous +34   FOTO
Elias Charalambous

Articol de - Publicat miercuri, 14 august 2024 00:18 / Actualizat miercuri, 14 august 2024 00:36

FCSB - Sparta Praga 2-3. Elias Charalambous (43 de ani), tehnicianul roș albaștrilor, a oferit prima reacție după eliminarea echipei sale din Liga Campionilor. FCSB va juca în play-off-ul Europa League cu LASK Linz, formație din Austria.

Imediat după acest eșec, antrenorul cipriot a părut surprins de evoluția formației din Cehia: „Au jucat diferit față de primul meci”.

Charalambous a subliniat faptul că echipa lui a avut o atitudine extraordinară în repriza a doua, iar problema cea mai mare a fost în prima parte, atunci când cehii au condus cu 3-0.

FCSB a fost aproape de egalare și, implicit, de a trimite partida în prelungiri în viziunea antrenorului.

Elias Charalambus, descumpănit după eliminarea FCSB-ului din Liga Campionilor: „Le prezint scuze fanilor”

„Meciul nostru a devenit mai greu după ce am fost conduși cu 3-0. Băieții au reacționat foarte bine, în repriza două am jucat ceea ce trebuie. Am făcut totul perfect în actul secund. Am marcat de două ori, am fost aproape să marcăm golul 3 și să ducem meciul în prelungiri.

S-a terminat, dar aventura noastră continuă. Acesta este fotbalul, acum ne concentrăm pe meciurile din campionat și după revenim la partida din Europa League. În fotbal, micile detalii fac diferența. Adversara a jucat diferit față de primul meci.

+29 FOTO

N-a fost ușor, pentru că am primit 3 goluri, ne-am complicat meciul. Dar am avut o reacție grozavă, am fost aproape să egalăm. Asta este, nu mai putem schimba nimic acum. Vreau să le mulțumesc fanilor, au încurajat echipa de la început până la sfârșit.

Nu s-au oprit deloc, chiar și la 0-3, a fost o atmosferă incredibilă. Le prezint scuze pentru faptul că nu ne-am calificat, dar continuăm în Europa League”, a declarat Elias Charalambous, la conferința de presă.

Ștefănescu nu joacă de 1.3 milioane de euro. Nu e de nivelul nostru. E doar de campionatul românesc, nu are forță. Nici Șut și Lixandru n-au fost jucătorii care ar fi trebuit să fie. Cred că miza și publicul și-au spus cuvântul, în loc să-i întărească

- Gigi Becali, după FCSB - Sparta Praga 2-3

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”