INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN 2-1

Ancelotti e „Mister Champions League” » Rezerva Joselu întoarce FANTASTIC semifinala cu Bayern! Real Madrid merge pe Wembley pentru o nouă întâlnire cu istoria

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, foto: Getty Images +18   FOTO
Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 00:01 / Actualizat joi, 09 mai 2024 00:35

Real Madrid e greu de ucis! A învins-o pe Bayern Munchen pe „Bernabeu” și s-a calificat dramatic în finala Ligii Campionilor, acolo unde o așteaptă Borussia Dortmund. Condusă tot meciul, trupa lui Ancelotti a întors rezultatul în 4 minute, grație „dublei” lui Joselu, trimis în teren pe final.

• Real Madrid - Borussia Dortmund este finala Ligii Campionilor 2024. Duelul va avea loc pe 1 iunie, pe Wembley

Neuer a fost „înger și demon” pentru bavarezi. A scos tot și a comis-o pe final, atunci când a scăpat balonul și i-a deschis drumul Realului spre o nouă finală!

Partida a început cu gazdele în atac, Vinicius a lovit bara în minutul 13, după ce spaniolii au surprins defensiva gazdelor. Bayern Munchen a primit o veste proastă în prima repriză. Serge Gnabry (28 de ani), atacantul titularizat de Thomas Tuchel (50 de ani), s-a accidentat și a fost înlocuit de Alphonso Davies, o mutare forțată, dar care s-a dovedit a fi extraordinară.

Nemții au răspuns în minutul 29, atunci când Harry Kane a reluat spectaculos din voleu, dar Lunin a respins de lângă bară.

10 minute mai târziu, același Vinicius a expediat un șut-centrare spre poarta lui Manuel Neuer, dar portarul nemților avea să aibă o seară mare, stricată de o gafă. Rodrygo a deviat o centrare în startul reprizei secunde, puțin pe lângă poarta aceluiași Neuer. În minutul 59, Rodrygo a expediat o lovitură liberă de la mare distanță, dar portarul oaspeților a fost de netrecut! Extraordinară intervenție, cu o singură mână! Dar nu a fost suficient.

Real Madrid - Bayern Munchen, foto: Getty Images
Real Madrid - Bayern Munchen, foto: X
+14 FOTO

Portarul lui Bayern l-a exasperat pe Vinicius, care nu a reușit să-l învingă nici în minutul 60. Goalkeeperul a scos de sub bară un nou șut bun trimis de brazilian.

Oaspeții au dat lovitura în minutul 68. Davies, care l-a înlocuit pe accidentatul Gnabry, a înscris după un șut senzațional de la mare distanță. Madrilenii au egalat în minutul 71, însă reușita a fost anulată din cauza unui fault în atac comis de Nacho, care i-a pus mâna pe față lui Kimmich. Kim a trimis în transversală cu o lovitură de cap în minutul 81 pentru bavarezi. Pe contră, Vinicius putea egala, dar a trimis peste poartă.

Joselu, schimbarea lui Ancelotti cât o calificare în finala Ligii Campionilor

Tot atunci, Carlo Ancelotti a făcut schimbarea care avea să decidă soarta partidei. L-a introdus pe Joselu, care avea să devină eroul partidei! Neuer s-a transformat din „înger” în „demon”. A degajat greșit, mingea a ajuns la Vinicius, iar brazilianul a trimis un șut modest, portarul german a scăpat balonul, Joselu a profitat și a egalat! Ce seară pentru Neuer, care până atunci era eroul echipei sale!

Real, greu de ucis... trupa lui Ancelotti a întors rezultatul în doar 4 minute. Același Joselu a adus victoria și calificarea pentru madrileni, încă un miracol pe „Bernabeu”! Faza a fost verificată de VAR, dar reușita a fost validată. Așadar, Real Madrid - Borussia Dortmund este finala Ligii Campionilor 2024!

FINAL » Real Madrid - Bayern 2-1

• Au marcat Joselu 88, 90+2 / Alphonso Davies 68.
  • Click aici pentru statistici
  • Aproximativ 76.000 de oameni au fost prezenți pe „Santiago Bernabeu”.

VIDEO. Surpriză! Ce s-a întâmplat în vestiarul lui Bayern Munchen înainte de meciul cu Real Madrid

Bayern vrea să se simtă ca acasă pe Bernabeu. Bavarezii și-au personalizat vestiarul ca și cum ar juca „acasă” acest duel.

În acest sens, culorile roșu și negru, culorile tradiționale, predomină în vestiarul jucătorilor lui Bayern. Clubul a explicat prin intermediul rețelelor de socializare această mișcare: „Luptăm în negru pentru toți în roșu”, a fost motto-ul din vestiar.

VIDEO. Scenografie impresionantă pregătită de suporterii lui Real Madrid

Real Madrid - Bayern, echipele de start

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius Junior
Rezerve: Kepa, Courtois, Ceballos, Diaz, F. Garcia, Guler, Joselu, Lucas, Militao, Modric
Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui - Pavlovic, Laimer - Sane, Musiala, Gnabry - Kane
Rezerve: Peretz, Chuopo-Moting, Davies, Goretzka, Kim Min-Jae, Muller, Tel, Ulreich, Upamecano, Zaragoza
Antrenor: Thomas Tuchel

Întrebarea care l-a enervat pe Kylian Mbappe » A refuzat să răspundă și a plecat din interviu!
PSG - BORUSSIA DORTMUND 0-1
Borussia Dortmund, „aroganța” supremă la adresa lui PSG, după ce a eliminat-o din Liga Campionilor
PSG - Dortmund 0-1 (0-2 GEN.)

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga