INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

REZUMAT VIDEO Horațiu Moldovan, o nouă prestație solidă în Serie B » Ce notă i-au dat italienii

Horațiu Moldovan, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024, 21:00 / Actualizat sambata, 26 octombrie 2024 22:39

Horațiu Moldovan (26 de ani) a avut încă o prestație solidă în Sassuolo - Modena 2-0, meci din etapa cu numărul 10 a ligii secunde din Italia, fiind unul dintre remarcații echipei lui.

În al șaselea meci ca titular la Sassuolo, Moldovan a făcut un meci solid și a închis poarta echipei sale. Portarul român pare să se simtă în largul lui în Serie B, unde a impresionat sâmbătă seara contra celor de la Modena.

Dinamo bate la Hermannstadt și revine pe loc de play-off » Boateng a „spart gheața” în România cu un gol superb!
HERMANNSTADT - DINAMO 0-2

Horațiu Moldovan, prestație solidă în Sassuolo - Modena

Horațiu a apărat toate cele 5 șuturi cadrate de adversari și a comis o singură greșeală care a dus către o ocazie a oaspeților.

Potrivit celor de la SofaScore, a atins mingea de 25 de ori și a oferit 8 pase precise din 14. Italienii au apreciat evoluția fostului portar de la Rapid, iar cei de la Tuttomercatoweb i-au acordat nota 6,5.

„Seară liniștită pentru portarul lui Sassuolo. Această evoluție a fost caracterizată de intervenții sigure în puținele ocazii pe care Modena le-a avut.

VIDEO. Rezumatul partidei dintre Sassuolo și Modena

De altfel, oaspeții au ajuns de puține ori la poarta lui. La ieșirile pe centrări demonstrează personalitate și siguranță, conducând apărarea cu autoritate”, notează italienii.

Și cei de la sassuolonews.net au apreciat prestația lui Horațiu Moldovan din această seară, referindu-se la paradele lui din prima repriză.

„Prima repriză nu a fost deloc simplă. Moldovan a avut trei parade importante, iar Sassuolo a intrat la pauză în avantaj. Evoluție sigură din partea portarului.”

Sassuolo a deschis scorul în minutul 41, grație reușitei semnate de Armand Lauriente (25 de ani) dintr-un penalty. Golul 2 a venit în minutul 64, după golul lui Kristian Thorstvedt (25 de ani), iar Sassuolo s-a impus fără probleme, scor 2-0.

În urma acestui rezultat, formația lui Horațiu Moldovan este pe locul 2 în Serie B, cu 21 de puncte după 10 etape și speră la revenirea în prima ligă din Italia. De cealaltă parte, Modena este pe 16, cu 10 puncte.

Pentru Sassuolo urmează duelul din deplasare cu Juve Stabia, programat pe 29 octombrie.

Clasamentul la zi din Serie B

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2
Zeljko Kopic, așa cum nu l-ai mai văzut! Reacția nervoasă îl interzice la derby-ul cu FCSB

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”