Alte știri din fotbal

Gigi Nețoiu, declarație în forță despre Steaua: „Să-i dea o dispensă” + „Dinamo dacă ia titlu e degeaba”
0

Rapid - Universitatea Craiova, cu spectatori în tribune » Cine îi va încuraja pe giuleșteni
0

Răzvan Burleanu a prezentat bilanțul administrativ al anului 2024: din ce au fost obținuți cei mai mulți bani
0

Formația pregătită de Cristi Pustai își modifică denumirea, primește noi finanțări și atacă promovarea: „O instituție de referință!”
0
Știri din fotbal internațional

De nicăieri! Tunisienii anunță că Laurențiu Reghecampf ar fi fost DEMIS » Motivul deciziei
0

Dan Șucu și-a început turul de forță cu o victorie » Urmează FCSB - Rapid
0

Dezastru! Cum arată Viola Park » Tavane căzute, birouri inundate! Se mai joacă Fiorentina - Juventus?
0

Rechemat la Seleçao, Neymar a declarat forfait! » Cine l-a înlocuit + Ce adversar al lui FCSB ar putea debuta!
0
Lifestyle

Fata fostului coleg al lui Dan Petrescu, vedetă la un reality show după divorț » Prietena lui Halep și un fost fotbalist vor fi prezenți
2

Trucul interesant prin care Adrian Cristea spune că seduce femeile: „Dacă faci asta, e jumătate cucerită”
31

A ținut secretul până acum! Sabin Ilie s-a despărțit de Leta și acum are o relație cu sora unui fost coleg: „De 8 ani suntem împreună”
2

Starul din Premier League s-a mutat în casă nouă alături de superba iubită » Claudia a decis transferul de 62 de milioane de euro
5
Baiatul e, in general, OK - dar are momente când pur și simplu devine un elev de 13 ani care scrie despre echipa iubita. E asta cel mai rău lucru pe lumea asta...? Nu, bineinteles ca nu - mai ales cand ne uitam spre Dealul Cotroceni, si vedem avioane cu escale te miri pe unde, Senat, Parlament si chestii din ce in ce mai heidiklumice. Singura componenta amuzanta este ca cineva este plătit pentru asa ceva. Dar nici macar de asta nu suntem siguri. Acum vine mama lui Jumătate si ne spune: "Tu numești asta salariu??? Asta nu e nici măcar jumate din ce ar trebui sa fie!" Asa ca, sa zicem merci. Citim gratuit, si comentam si mai gratuit.
"Busi, 34 de ani, ultimul reprezentant al "Dream-Team-ului Guardiola", a anunțat că părăsește Camp Nou la sfârșitul sezonului, ceea ce mă întristează, mă doare. Un club mare, Barcelona, își îndepărtează legendele în ultimii ani ai carierei. Busquets e doar ultimul exemplu. " Autorul e pus pe fabricat, din condei, victime (inclusiv Messi!). Se pot proiecta in ele unii cititori mai puțin luptători, eventual chiar pomenitul gazetar.
Cand spui doar o JUMTATE de adevar inseamna ca minti. Busquets doreste sa nu isi prelungeasca contractul si nu Barcelona il alunga.
Un articol patetic care denotă lipsă de profesionalism, este mai degrabă compunerea de școală primară a unui fan, pai dragul de Messi dorea în continuare un salariu astronomic pe care Barcelona nu mai îl putea plăti, el dorea în cazul în care renunță un an la un procent din salariu să recupereze anul următor, plus contractul prevedea alte creșteri după un an, hai sa plângem de milă la miliardari că niște cluburi nu mai sunt capabili să mai plătească salarii de zeci de milioane pe an și bieții miliardari trebuie să încheie cariera în alta parte
Scrii despre Busquets de parca ar fi Maradona. Esti sigur ca n-ai incurcat personajele? Apropo, pentru cunostinta ta: Busquets a decis sa plece de la Barcelona, fiind constient ca nu mai este competitiv la asemenea nivel, doreste sa iasa din scena pe usa principala. In sport, recunoștință este efemera, conteaza doar ceea ce faci ACUM, iar idolul tau nu mai tine ritmul impus de marea performanta. Bai baiete, imi place privirea ta de sfinx si articolele pline de meditatie filosofica. Cine te inspira, El Chiringuito sau guru ghesepe-ului, Fabrizio Romano?
Busquets putea rămâne la Barca și o sută de ani, pe un salariu corespunzător cu contribuția sa la performanța echipei și a clubului. Presupun că a vrut mai mulți bani decât era cazul, așa că acum e liber să-și caute echipă. Nu împărtășesc viziunea idilică a autorului despre Busquets. Tipul a fost un fotbalist bunicel, disciplinat, care a avut norocul să joace cu legendele.
"Sergio Busquets. Rar apare un asemenea fotbalist. Fără calități fizice grozave, catalanul are o minte strălucitoare și o atingere specială a mingii. Nu o lovește, o mângâie. Simte jocul extraordinar, e un excelent regizor pe teren, creează permanent spații și pasează exact când trebuie, unde trebuie. Nu se complică niciodată, totul e simplu și limpede în mișcările sale în iarbă. Și mai e ceva la el: are o generozitate copleșitoare. Se dedică echipei, colegilor." Dupa paragraful asta m-am oprit. Daca si el e mare jucator, asa cum a fost descris aici, inseamna ca nu mai stim fotbal. El nu a foast aproape niciodata de nivelul Barcei, nici in anii de glorie maxima a clublui sau ai lui. La cate gafe a facut de-a lungul timpului, chiar ma miram ca mai prinde primul "11", dar era salvat de Xavi, Iniesta, Messi, Suarez, Neymar, Pique (am ajuns sa-l laud pe Pique) si altii. Si, cu o pasa de gol o data la N meciuri, nu se face primavara si e un jucator stralucitor. Majoritatea paselor lui au fost in spate, sau cel mult in lateral, rar vedeam o pasa in fata utila. El este un mijlocas defensiv, deci, nu am pretentii de mare pasator, dar nici mare pe defensiv nu a fost. A fost omul care a prins o generatie exceptionala, dar nimic mai mult. Deja termenul de legenda incepe sa isi piarda din valoare, daca toti caratorii de pian au ajuns sa fie legende.
Niciun jucător de fotbal nu e foarte important dacă-i găsești un înlocuitor mai bun, de aceea vom vedea dacă este important sau cât de important era după câteva meciuri fără el. Spunea cineva mai jos că nu e "pianist" ci cărător de pian, dar eu aș zice că e cel mai bun cărător de pian cu mari valențe de pianist. E "cărătorul de pian" cu mai multe pase decisive decât multe "legende"!
Jucător bun, dar nicidecum așa de important cum reiese din omagiul ăsta. Un fel de Lupescu.
Daca aceste foste glorii ale clubului au fost alungate la o varsta inaintata (peste 33 ani), de alti fotbalisti valorosi si-au batut joc chiar inainte ca acestia sa fi ajuns la varsta mentinata ani! Exemple? Primul a fost chiar marele Maradona, pe care l-au avut "in curte" inainte de Napoli, dupa care au urmat multi, printre care Kluivert, Overmars, Giuly, Ronaldo (grasutul), Ibrahimovic, D. Vlla, Depay, Aubameyang si altii (inclusiv Hagi, adus dupa o Cupa Mondiala exceptionala si uitat deseori pe tusa)! Acum, ei se axeaza pe niste jucatori fara experienta dar tupeisti (in special Gavi) si pe Dembele, vitezistul cu 2 neuroni! Rivalii lor au 14 trofee in competitia europeana majora, mai multe titluri nationale, un stadion demn de secolul XXIsi prestatii net superioare in cupele europene in ultimele 2 sezoane, sezoane in care Barcelona a ajuns in Europa League, eiminata si de acolo devreme!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.