SPORTURI  »  ATLETISM  »  ȘOCANT

VIDEO Imaginile weekend-ului! Un atlet U18 a pierdut la Campionatele Europene de juniori, după ce a încetinit mult prea devreme

Jake Odey-Jordan în momentul în care a încetinit / Foto: Twitter

Articol de - Publicat luni, 22 iulie 2024 12:04 / Actualizat luni, 22 iulie 2024 13:51

Jake Odey-Jordan (16 ani), atlet care evoluează sub steagul Marii Britanii, a oferit imaginile weekend-ului la Campionatele Europene de atletism U18, desfășurate la Bystrica în Slovacia.

Sportivul britanic a concurat în calificările pentru proba de 200 de metri. Jake părea să câștige cursa de la Bystrica și avea un avans considerabil de aproximativ 10 metri, dar acesta a încetinit inexplicabil cu mult timp înainte de linia de finish.

VIDEO. Lecție de viață » Jake Odey-Jordan, un atlet britanic, a încetinit înainte de linia de sosire și a ajuns viral

Greșeala din finala l-a eliminat din cadrul competiției

Jake Odey-Jordan era la distanță mare de sportivii care îl urmăreau, dar din cauza faptului că a redus ritmul prematur, sportivul britanic a terminat pe 4 și a părăsit competiția de 200 de metri.

Motivul cel mai probabil pentru care sportivul a încetinit prematur este faptul că a anticipat greșit distanța până la linia de finish.

Atletul britanic a încheiat cursa cu un timp de 22.12 secunde, dar la finalul cursei a declarat că este în totalitate vina lui și că ar fi putut scoate un timp sub 21 de secunde. Jake, deși a comis o greșeală impardonabilă, a fost degajat la declarațiile de după cursă. Acesta nu s-a arătat foarte afectat de eroarea sa.

„E în regulă. Adică e greșeala mea, deci nu aș putea fi supărat pe altcineva, în afară de mine. Asta este. S-a simțit bine. N-a fost cel mai bun timp, dar s-a simțit bine. Cu siguranță ar fi putut fi sub 21 de secunde. dar e totul bine, totuși.

Sunt pe aici, e prima mea cursă la această competiție. Am încercat să mă pun pe picioare, nu mă doare nimic sau ceva”, a declarat Jake Odey-Jordan, conform eurosport.

Doi români au concurat la finala de 200 de metri

La Campionatele Europene de Atletism U18 care se desfășoară în Slovacia la Banska Bystrica, atleții români U18 Jessus Băniciou și Mihai Militaru au evoluat în finala probei de 200 de metri a competiției de juniori. Bănicioiu (21,42 secunde) a încheiat competiția de 200 de metri pe locul 6, în timp ce Mihai Militaru (21,47 secunde) s-a clasat pe locul 7. Italianul Diego Nappi a câștigat întrecerea și a setat recordul competiției. Cronometrul s-a oprit la 20,81 secunde pentru câștigătorul competiției.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc