SPORTURI  »  TENIS  »  REZULTAT

Rezultat șoc la Palermo! Irina Begu a câștigat 6-0, 6-0 în mai puțin de 60 de minute

Irina Begu / FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 16 iulie 2024 09:35 / Actualizat marti, 16 iulie 2024 13:00

Irina Begu (locul 142 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo, după ce a învins-o pe spaniola Marina Bassols (locul 121 WTA) în două seturi, scor 6-0, 6-0.

Meciul a durat mai puțin de o oră. Begu s-a impus în fața Marinei Bassols în doar 59 de minute.

Primul set, dominat în totalitate de româncă, a durat 31 de minute, iar cel de-al doilea doar 28 de minute. A fost al 6-lea dublu 6-0 al anului în tenisul feminin în acest an, performanțe identice mai reușind Swiatek, Gauff sau Sabalenka, cele mai bune jucătoare ale lumii.

Irina Begu (33 de ani, 127 WTA) a fost învinsă de Varvara Gracheva (23 de ani, 88 WTA) în două seturi, scor 5-7, 3-6, în turul al 3-lea de la Roland Garros. Meciul de pe terenul Suzanne-Lenglen a dyrat o oră și 34 de minute.

Irina Begu poate da peste a cincea favorită în „optimi”

Irina Begu va da în optimile de finală peste învingătoarea meciului Arantxa Rus (Olanda, locul 62 WTA și a cincea favorită a turneului de la Palermo) și Martina Trevisan ( Italia, locul 77 WTA).

Irina Begu s-a întâlnit pentru a doua oară în carieră cu Bassols. Românca a câștigat ambele întâlniri cu jucătoarea din Spania, prima dintre ele tot la Palermo, în 2022, scor 6-3, 4-6, 6-3.

Românca de pe locul 142 WTA a reușit în trecut să câștige turneul de la Palermo în 2022, după ce a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti, scor 6-2, 6-2.

Pe tabloul de la competiția din Palermo au mai rămas jucătoare precum Qinwen Zheng (locul 7 WTA și principala favorită la câștigarea turneului), Jaqueline Cristian (locul 66 WTA, a șaptea favorită la câștigarea turneului), Americana Peyton Stearns (locul 22 WTA), dar și Tatjana Maria (locul 60 WTA).

Turneul WTA 250 de la Palermo se joacă pe zgură și datează din 1990. Competiția a fost întreruptă timp de patru ani, între 2014 și 2018, iar un an mai târziu a revenit și este dotată cu premii în valoare de 267.082 de dolari. Câștigătoarea turneului va încasa aproximativ 30.000 de dolari, iar ocupanta locului secund aproximativ 18.000 de dolari.

Pentru calificarea în optimile de finală ale competiției, Irina Begu va încasa 4.000 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească