SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

FOTO Jannik Sinner, sperietură în primul tur de la US Open » Italianul, întrebat cum le va răspunde rivalilor care l-au criticat: „Sunt genul ăsta de persoană”

Jannik Sinner a trecut de primul tur de la US Open după ce a pierdut setul inaugural / Sursă foto: Imago Images +8   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2024 02:20 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 02:37

Liderul mondial Jannik Sinner și-a început campania de la US Open cu o victorie în patru seturi în fața americanului Mackenzie McDonald, 29 de ani, 140 ATP. La primul meci după ce cazul său de dopaj a devenit public, italianul de 22 de ani a suferit timp de un set, impunându-se în final cu 2-6, 6-2, 6-1, 6-2, după două ore și 26 de minute de joc.

Revenit în acțiune după mai bine de o săptămână în care numele său a ținut capul de afiș în sportul mondial, controversa legată de testele doping picate în primvară provocând reacții de toate tipurile în circuit, Jannik Sinner a debutat la US Open 2024 pe Arena „Artur Ashe”, în fața unui reprezentant al gazdelor, americanul Mackenzie McDonald.

N-a fost nici pe departe începutul ideal de turneu pentru jucătorul care se impunea în urmă cu două săptămâni la Cincinnati, cu puțin timp înainte ca discuțiile despre contaminarea cu clostebol și evitarea suspendării să-l pună într-o lumină deloc favorabilă.

Jannik Sinner, start cu emoții la US Open

Elevul lui Darren Cahill s-a clătinat într-un prim set în care și-a pierdut serviciul de trei ori, limbajul său corporal nefiind în niciun moment unul ideal. Cu 14 erori neforțate și un procentaj de doar 58% pe primul serviciu, Jannik s-a văzut condus rapid cu 0-1 la seturi, după un 6-2 categoric în favoarea lui McDonald.

Prestația neconvingătoare a lui Sinner a continuat pentru scurt timp și în setul secund.

Jucătorul din Statele Unite a realizat rapid break-ul, însă italianul s-a regrupat în cele din urmă. Nu i-a permis adversarului să se distanțeze, iar McDonald și-a pierdut treptat din luciditatea afișată în prima oră de joc.

+3 FOTO

Condus de un jucător ieșit din formă, Sinner și-a găsit cea mai bună versiune

Liderul mondial și-a intrat în ritm, a redus număul erorilor neforțate și a fost mult mai percutant la retur. Intrat într-un pasaj favorabil, Sinner s-a impus cu 6-2 și a restablit egalitatea la seturi, în timp ce adversarul său a cedat aproape de tot inițiativa.

Cu un Sinner intrat în control, meciul a curs într-o singură direcție de acolo. Campionul de la Australian Open de anul acesta i-a mai lăsat doar trei game-uri americanului, asigurându-și calificarea în turul secund după un triumf în patru seturi, 2-6, 6-2, 6-1, 6-2.

Mai departe îl așteaptă un alt jucător din SUA, promițătorul Alex Michelsen, 20 de ani, locul 49 ATP, finalist săptămâna trecută la Winston-Salem.

Jannik Sinner, întrebat despre reacția fanilor și a rivalilor din circuit: „Nu pot controla, dar sunt mulțumit de susținerea avută”

La conferința de presă de la finalul meciului, Jannik a fost întrebat de jurnaliști despre reacția virulentă pe care unii dintre colegii de circuit au avut-o la adresa sa, cel mai vocal fiind incomodul Nick Kyrgios.

Sinner a răspuns diplomat, a mărturisit că preferă să li se adreseze între patru ochi celor care l-au contestat, adăugând că e satifsăcut cu modul în care a fost primit de publicul de la Flushing Meadows.

+3 FOTO

„Nu pot controla reacția jucătorilor, iar dacă am ceva de spus cuiva, merg la acea persoană în privat, pentru că sunt genul ăsta de persoană”, a afirmat Sinner, întrebat apoi despre cum simte că i-a fost afectată reputația:

„(...) Da, au fost unele reacții, dar nu pot controla cu adevărat ceea ce gândesc [jucătorii], nu pot contola ceea ce ei vorbesc.

Am fost curios să văd care e reacția fanilor, dar a fost una foarte pozitivă. Am fost foarte bucuros de felul în care a arătat susținerea [din tribune], chiar și jucând împotriva unui american. Știi, e puțin diferit.

Așa că sunt mulțumit de cum am gestionat aceste situații, nu a fost ușor. Cred că au fost multe lucruri pozitive în această zi, vom vedea ce urmează în runda următoare”, a afirmat Sinner, în cadrul conferinței.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League