SPORTURI  »  TENIS  »  WTA HONG KONG

Martina Baldi, în timpul meciului Simona Halep - Anna Blinkova +16   FOTO
Martina Baldi, în timpul meciului Simona Halep - Anna Blinkova

Articol de - Publicat joi, 03 octombrie 2024, 13:58 / Actualizat joi, 03 octombrie 2024 14:01

Detaliu curios pe transmisiunea meciului Simona Halep - Anna Blinkova, la Hong Kong, câștigat de rusoaică în două seturi, 6-2, 6-1: mai la fiecare pauză a jocului, camerele erau ațintite asupra arbitrei de scaun, italianca Martina Baldi.

În turul 2 al turneului WTA125 de la Hong Kong, Simona Halep a cedat în fața Annei Blinkova. La finalul meciului care a durat 63 de minute, Blinkova a afirmat că „am jucat cel mai bun tenis din viața mea”.

Rusoaica a și dezvăluit cum a abordat partida: „Eram pregătită pentru multe schimburi lungi, este cunoscută pentru faptul că nu face greșeli. Așa că am încercat să fiu foarte consistentă, să alerg peste tot, să returnez toate mingile”.

+11 FOTO

Mai departe de jocul propriu-zis, putem observa un detaliu curios pe transmisiunea oferită de site-ul oficial WTA, în baza unui cont gratuit.

Detaliu curios pe transmisiunea meciului Halep - Blinkova: a avut „lipici” la camere, mai ceva decât jucătoarele!

Zeci bune de secunde înaintea meciului, apoi mai la fiecare pauză dintre game-uri, camerele de filmat au fost ațintite pe Martina Baldi, arbitra de scaun. Deseori s-a întâmplat ca italianca să fie filmată zeci de secunde fără întrerupere, preferată camerelor în detrimentul celor două jucătoare.

Simona Halep - Anna Blinkova 2-6, 1-6 » „Blink” și ratezi totul! Simona Halep, eliminată la Hong Kong după 63 de minute de joc
WTA Hong Kong

Astfel, urmăritorii au putut distinge fiecare gest, fiecare grimasă și fiecare moment în care arbitra a strigat „time”.

Delegarea Martinei Baldi la acest meci nu i-a purtat noroc Simonei Halep. Dubla câștigătoare de Grand Slam a fost vădit depășită de Anna Blinkova, sportivă cu ritm de joc, cu 38 de meciuri disputate în acest an.

+11 FOTO

Românca, absentă oficial de pe terenuri din primăvară, a desenat frumos și eficient câteva puncte în stilul său, apoi a ieșit la iveală lipsa unei forme fizice adecvate pentru efortul pe care îl presupune circuitul feminin.

Pentru Simona Halep urmează un alt turneu, tot la Hong Kong, de categorie WTA 250, și multe lucruri de pus la punct.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detaliu curios în timpul meciului Halep - Blinkova: regizorul transmisiunii nu se putea abține!