INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RANGERS - FCSB

Reacția lui Philippe Clement, după Rangers - FCSB 4-0: „N-am crezut” + Ce a spus despre Ianis Hagi

Philippe Clement, foto: Imago Images +44   FOTO
Philippe Clement, foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 25 octombrie 2024, 01:08 / Actualizat vineri, 25 octombrie 2024 01:09

Rangers - FCSB 4-0. Philippe Clement (50 de ani), antrenorul gazdelor, a oferit prima reacție după succesul categoric obținut de echipa lui, în etapa 3 din Europa League.

Acesta a explicat la flash-interviu faptul că este foarte mulțumit de rezultat, în contextul în care Rangers pierduse surprinzător în weekend pe terenul lui Kilmarnock, scor 0-1.

Întrebat despre situația lui Ianis Hagi (26 de ani), cel care a fost pe Ibrox Stadium în această seară, Clement a spus că nu poate fi adăugat pe lista de Europa League până în luna februarie, însă se antrenează din greu pentru a ajunge din nou la cel mai înalt nivel.

Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”
RANGERS - FCSB

Philippe Clement, imediat după Rangers - FCSB 4-0: „N-am crezut în echipele anunțate”

Tehnicianul scoțienilor a recunoscut faptul că nu a avut încredere în echipele anunțate de Gigi Becali (66 de ani) pentru această partidă și s-a concentrat doar pe echipa lui. Și-a lăudat jucătorii, despre care a precizat faptul că au prestat un joc solid.

„Sunt foarte mulțumit, acest meci a venit ca o reacție după eșecul din weekend. Am înscris 4 goluri și nu am primit niciunul, e foarte bine când dai 4 goluri în Europa și nu primești niciunul. Am avut mulți jucători tineri, au evoluat pentru prima oară la acest nivel.

Îmi doresc să ajungem la o mai mare constanță în evoluții. Apărătorii au făcut o treabă bună, mijlocașii au câștigat multe dueluri. A fost o evoluție de calitate din partea noastră. Le-am creat multe probleme adversarilor noștri.

N-am crezut în echipele anunțate, n-a fost important aspectul acesta pentru mine. Am pregătit ce aveam noi de jucat. Mai avem 5 meciuri în această grupă. Avem 6 puncte, sper să le oferim în continuare fanilor seri ca acestea, satisfacție.

Ianis Hagi nu este pe lista de Europa. Până în februarie nu poate fi adăugat, se antrenează din greu ca să ajungă la cel mai bun nivel. A revenit, dar s-a văzut că nu are cea mai bună condiție fizică”, a declarat Philippe Clement, la „Digi Sport Special”.

+39 FOTO

Clasamentul la zi din Europa League

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce urmează pentru FCSB în grupa de Europa League » CALCULELE, după rezultatele din etapa a treia: următoarele două meciuri sunt vitale pentru calificare

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”