INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RANGERS - FCSB

Fotbalistul lui Rangers surprinde, după ce a zdrobit-o pe FCSB: „Am fost norocoși”

Vaclav Cerny (27 de ani), aripa dreapta de la Rangers, a dat dovadă de fair-play, după ce FCSB a fost umilită în Scoția, scor 0-4, în runda cu numărul #3 a grupei unice din Europa League.

Articol de - Publicat vineri, 25 octombrie 2024, 08:02 / Actualizat vineri, 25 octombrie 2024 09:25

Vaclav Cerny a fost autorul unei „duble” în seara de coșmar trăită de campioana României pe Ibrox. Mai întâi a marcat pentru 2-0 în minutul 31, pentru ca după pauză să reușească al 3-lea gol al scoțienilor, punând capăt speranțelor celor de la FCSB.

Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”
RANGERS - FCSB

La final, cehul a spus că Rangers avea mare nevoie de o victorie în acest meci pentru a depăși momentul nefast. Acesta a recunoscut că norocul a jucat și el un rol important în startul meciului. Probabil acesta se referea la golul anulat lui Miculescu în primele minute, dar și la ocazia lui Luis Phelipe la scorul de 1-0.

Vaclav Cerny, după ce a marcat de două ori în poarta celor de la FCSB: „Am avut și noroc”

„Toți aveam nevoie de această victorie. Le datoram fanilor un rezultat bun și un meci de calitate și cred că am reușit. Am dominat în prima repriză. Am fost puțin norocoși la început, dar până la urmă a ieșit bine. O prestație foarte solidă de care aveam nevoie.

Mă bucur că am marcat, însă nu acesta este cel mai important lucru. A fost dur ce s-a întâmplat la meciul de duminică din campionat și, chiar dacă veneam după pauza internațională, nu am avut nicio scuză. Acum ne-am dorit să readucem o atmosferă bună și sper că am reușit” a spus Vaclav Cerny, conform The Scottish Sun.

Cerny este legat contractual de Wolfsburg până în vara anului 2027. Pentru împrumutul cehului, Rangers a achitat nu mai puțin de 1,5 milioane de euro. Acesta are 5 goluri și 3 pase decisive în cele 14 meciuri jucate pentru scoțieni.

Cerny a mai jucat în cariera lui pentru Wolfsburg, Ajax, Twente și Utrecht.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Verdictul lui Adrian Porumboiu pentru golul lui Miculescu din Rangers - FCSB
Europa League

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”