SPORTURI  »  TENIS  »  ȚIRIAC OPEN

Gregoire Barrere, din calificări până în semifinale la Țiriac Open » După două meciuri într-o zi + Programul zilei a șasea

Gregoire Barrere, semifinalist la Țiriac Open Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 19 aprilie 2024 21:19 / Actualizat vineri, 19 aprilie 2024 21:25

Francezul Gregoire Barrere, 30 de ani, ♦ 128 ATP, s-a calificat la București în doar a doua semifinală a carierei, după ce l-a învins pe Pedro Martinez, 26 de ani, 6-7 (2), 6-3, 6-4 în „sferturi”, după 2 ore și 47 de minute. El jucase în aceeași zi și partida din turul 2.

Una dintre cele mai bune săptămâni din cariera lui Gregoire Barrere este cea de la Țiriac Open 2024. Francezul în vârstă de 30 de ani a parcurs un traseu impresionant din calificări până în penultimul act al turneului. Abia a doua semifinală din carieră.

A fost un adevărat maraton, două ore și 47 de minute pe Terenul 1, contra spaniolului Pedro Martinez, cel care disputase mai devreme o altă partidă-mamut, de două ore și 42 de minute, contra lui Miomir Kecmanovic, 7-6 (4), 3-6, 6-3.

Adolescentul Joao Fonseca, stop în „sferturi” la Țiriac Open, învins de Alejandro Tabilo, chilianul născut la Toronto
ȚIRIAC OPEN

Barrere, în schimb, l-a scos din cursă pe favoritul 3, americanul Sebastian Korda, cu un scurt 6-4, 6-4, în o oră și 16 minute.

Cert este că a fost nevoie de 4 ore și 3 minute în total azi pentru o performanță importantă în cariera francezului care a urcat cel mai sus pe poziția 49 în clasamentul mondial.

Gregoire Barrere: „Știam că el jucase un alt meci foarte lung de dimineață”

„Am încercat să rămân concentrat, să fiu gata pentru fiecare punct. A fost un meci lung, am încercat să joc punct cu punct, game cu game. Știam că el jucase un alt meci foarte lung de dimineață, chiar dacă acesta este punctul lui forte, rezistența, avea să fie obosit”, a declarat Barrere în conferința de presă de după victorie.

„Asta m-a ținut alert și pregătit să lupt până la final”, a mai spus francezul, cel care a disputat întâi două meciuri în calificări pentru a putea pătrunde pe tabloul principal, iar acolo, în turul 1, l-a eliminat pe Thanasi Kokkinakis.

Această cursă l-a ajutat să intre într-un ritm, să se acomodeze cu condițiile de la Țiriac Open. „Este important. De exemplu, de dimineață când am jucat, aveam deja trei meciuri în spate, știam că el, Korda, nu jucase nicio partidă. Știam că este un avantaj pentru mine și a funcționat”, a explicat Gregoire.

Semifinala este clar vârful sezonului pentru el și doar a doua din carieră, după cea de la Eastbourne, pe iarbă, de anul trecut. „Începutul anului a fost foarte rău pentru mine, desigur că e un rezultat bun pentru mine. Cred însă că nu e suficient, mă voi lupta pentru mai mult”, a asigurat el.

Gregoire Barrere în acțiune la Țiriac Open Foto: Raed Krishan

Barrere urmează să îl întâlnească în penultimul act pe un argentinian, Francisco Cerundolo, favoritul 1, sau Mariano Navone, cap de serie 5. „Sfertul” lor s-a întrerupt din cauza întunericului la 1-1 la seturi, primul 7-5 pentru Cerundolo, al doilea 6-4 Navone.

„Ambii sunt jucători buni, va fi un meci bun și un meci bun de jucat pentru mine. Întâi trebuie să mă recuperez, să mă odihnesc și vom vedea mai târziu ce va fi”, a spus francezul.

Programul zilei a 7-a de la Țiriac Open

• Terenul Central, de la ora 12:00
  • Sferturi, de încheiat de la 7-5, 4-6: Francisco Cerundolo (Arg, 1) – Mariano Navone (Arg, 5)
  • Nu înainte de ora 14:00
  • Semifinale: Alejandro Tabilo (Chi, 4) – Marton Fucsovics (Ung)
  • Nu înainte de ora 16:00
  • Cerundolo sau Navone – Gregoire Barrere (Fra, q)
  • Terenul 1, de la ora 12:00
  • Dublu, semifinale: Sander Arends, Matwe Middelkoop (Ola/Ola) – Harri Heliovaara, Henry Patten (Fin/M.Br, 3)
  • Dublu, sferturi, de terminat: Nuno Borges, Reese Stalder (Por/SUA) – Sadio Doumbia, Fabien Reboul (Fra/Fra, 2)

• Marton Fucsovics (Ung) – Corentin Moutet (Fra) 4-6, 6-4, 6-1
  • Gregoire Barrere (Fra, q) – Pedro Martinez (Spa, 8)
  • Alejandro Tabilo (Chi, 4) – Joao Fonseca (Bra) 4-6, 7-6 (5), 6-4

Ion Țiriac, dezlănțuit: „Jucătorii români nu au valoare pentru nimic!” » Atacă un personaj cu greutate: „Rușinea sistemului de azi!”
ȚIRIAC OPEN
S-a stabilit primul semifinalist la ATP Țiriac Open » Marton Fucsovics a avut nevoie de aproape 3 ore pentru victorie