FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - FCSB

Compagno is back. „Dublă” după 46 de zile de secetă

Andrea Compagno (27 de ani, atacant) a marcat de două ori în meciul Hermannstadt - FCSB, restanță din runda #5 a Superligii. +26   FOTO

Articol de - Publicat joi, 21 septembrie 2023 21:25 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 08:50

În startul sezonului, FCSB l-a sacrificat în multe rânduri pe Compagno astfel încât un „9 fals” să-și facă apariția în primul „11”. Strategia s-a dovedit a fi inutilă, înlocuitorii italianului din centrul atacului, ba Alex Băluță, ba Tavi Popescu, n-au dat randament. Decizia a părut absurdă, întrucât Andrea a fost un fotbalist esențial pentru vicecampioană sezonul trecut, al doilea golgheter al Superligii, cu 20 de reușite.

Forma lui Compagno a fost alterată drastic de hotărârile luate de club în această vară în privința lui. Înainte de partida din această seară, ajunsese la 6 partide fără gol marcat, cea mai lungă „secetă” de când e la roș-albaștri.

Becali n-a glumit: urmează o schimbare RADICALĂ la FCSB!
FCSB

Andrea Compagno, „dublă” în Hermannstadt - FCSB

La Sibiu, Andrea Compagno a marcat încă din minutul 8, dar reușita a fost anulată. Înainte să reia printre picioarele lui Căbuz, „nouarul” roș-albaștrilor s-a sprijinit de Valerică Găman și ar fi atins balonul cu mâna.

Ulterior, italianul a făcut diferența:

• '28 » a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat;
  • '48 » a adus-o în avantaj pe FCSB în startul reprizei secunde, lovind letal cu capul din centrarea perfectă livrată de Vali Crețu.

Compagno înscrisese ultima oară pe 6 august, contra lui CFR Cluj, 1-0, meci pe care el l-a decis. „Nouarul” a intrat la pauză în duelul cu „feroviarii”, început de roș-albaștri cu un „9 fals”, Tavi Popescu.

+21 FOTO

Mai multe articole de actualitate:

Dinamo a rezolvat o situație sensibilă care a creat rumoare printre suporteri: „Acesta e adevărul. Nu a încăput pe braț!”
DINAMO
Fotbaliștii Farului, despre „tăpșanul” de la „Arcul de Triumf”: „Nu cred că o să mă uit”
FARUL - DINAMO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”