FOTBAL  »  Superliga  »  SUPERCUPA TURCIEI

VIDEO Beșiktaș a călcat-o în picioare pe Galatasaray în Supercupa Turciei » „Dublă” la debut pentru Ciro Immobile

Ciro Immobile / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 04 august 2024 10:54 / Actualizat duminica, 04 august 2024 11:00

Galatasaray a fost umilită de rivala Beșiktaș în Supercupa Turciei, scor 0-5. Campioana en-titre a fost surclasată de câștigătoarea Cupei din „Țara Semilunei”.

Partida a început ca un coșmar pentru „Cim Bom Bom”. Nelsson a comis în minutul 1 o gafă uriașă. Stoperul Galatei s-a împiedicat într-un moment în care trebuia să respingă o minge simplă. Balonul a ajuns la Ciro Immobile, iar atacantul transferat în această vară de la Lazio a profitat de cadou. L-a învins pe Muslera cu o execuție pe lângă goalkeeper-ul uruguayan, care a atins mingea fără să o poată opri din drumul către plasă.

207goluri a marcat Ciro Immobile pentru Lazio în 8 ani, în 340 de meciuri oficiale, fiind golgheterul all-time al romanilor

Galatasaray nu a acuzat șocul în prima repriză

Chiar dacă prima parte a jocului a început cum nu se putea mai rău pentru Galatasaray, prima repriză s-a terminat cu avantaj minim pe Beșiktaș. Dezastrul urma să se producă pentru „Cim Bom Bom” în a doua repriză.

În minutul 53, Svensson, autorul pasei decisive pentru Immobile, a dublat avantajul câștigătoarei Cupei Turciei. Balonul a ajuns la el cu șansă, la 8 metri în careul advers, moment în care a reluat din drop, cu exteriorul, fără nicio șansă pentru Muslera.

Beșiktaș s-a dezlănțuit în a doua parte a jocului, ajutată din nou de Nelsson

Scorul a început să capete proporții umilitoare în minutul 81, când Ciro Immobile a reușit dubla la debut în tricoul lui Beșiktaș dintr-o lovitură de pedeapsă. Execuția sa la semiînălțime a fost puternică și plasată aproape de plasa laterală, astfel că Muslera nu a putut interveni din nou, chiar dacă a ghicit colțul.

Ulterior, în minutul 87, stoperul Nelsson, „coautor” la golul lui Immobile din minutul 1, a încasat cartonașul roșu direct. El a faultat în situație de ultim apărător, după ce s-a făcut din nou de râs într-o manieră asemănătoare cu momentul care a deblocat tabela de marcaj încă din startul partidei.

Dezastrul total pentru Galatasaray s-a produs în minutele 90 + 1 și 90 + 2, când Beșiktaș a mai marcat de două ori. Mai întâi prin Rafa Silva, care a reluat cu călcâiul pasa decisivă livrată de Ucan. Mingea a mușcat bara și a intrat în poartă. Apoi prin Hekimoglu, care lansat pe poziție viitoare de același Rafa Silva, l-a învins pe nefericitul Muslera cu o execuție la colțul lung.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Becali, nevoit să plătească o sumă uriașă: „Trebuie să scot banii ăștia”
Europa League
Cea mai sexy voleibalistă a apărut fără sutien la un eveniment » Imaginile care au aprins imaginația bărbaților
Stiri extrasport
Mircea Lucescu, întrebat care este cel mai bun fotbalist din toate timpurile » Selecționerul României a rostit 3 nume
Nationala

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”