FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

EXCLUSIV Episod neștiut cu Ioan Hora: „Și-a făcut bagajul și s-a dus acasă de supărare că Lăcătuș nu l-a oprit în lot”

Articol de GSP - Publicat luni, 25 februarie 2019 17:09

Ioan Hora (30 de ani) părea că venise în această iarnă la FCSB cu a treia șansă la titularizare: cântăreau faptul că nu jucase de mult timp și că avea o concurență serioasă, cu golgeterul Harlem Gnohere și Raul Rusescu.

A intrat în amicalul cu Dinamo Kiev și a înscris, iar în campionat a avut nevoie de 192 de minute pentru a le lua fața celorlalți doi atacanți ai echipei.

Aseară, în FCSB - CS U Craiova 3-2, Hora a reușit o „dublă” și a ajuns la 3 reușite în Liga 1, una la fiecare 64 de minute.  Bogdan Apostu, impresarul jucătorului, a explicat secretul acestui salt pe care puțini îl prevesteau. 

- Bogdan, puțini au văzut cu ochi buni acest transfer. Totuși, se pare că FCSB a tras lozul câștigător...
- Din păcate, există prea mulți așa-ziși cunoscători în jurul fotbalului românesc. Ceea ce n-ar fi totuși chiar rău, dacă părerile lor s-ar baza pe un fundament real.

- Nu jucase în ultima vreme, concurența e mare la FCSB. Nu e suficient?
- Hora nu a jucat pentru că nu a avut drept de joc. Acesta e singurul motiv. Am reziliat contractul cu Akhisarspor după încheierea perioadei de transferuri. Faptul că nimeni n-a știut negocierile pe care noi le-am avut cu diverse echipe, asta nu înseamnă că nu au existat.

- S-a vorbit despre Astra, chiar Dinamo...
- E un jucător care a fost foarte dorit în această iarnă. Nu doar în Liga 1, dar și în străinătate. Până când a semnat cu FCSB, Hora a refuzat 5 oferte concrete. Referitor la randamentul lui actual, pentru că m-ai întrebat mai devreme, Hora a ajuns acum la o maturitate deplină, care să îi dea dreptul să se exprime la adevărata valoare.

- Cât de mare e aportul lui Mihai Teja?
- Foarte important este meritul antrenorului. Să nu uităm că l-a titularizat și cu Hermannstadt, când a înscris de asemenea. În fotbal, aceste detalii fac diferența, iar faptul că Mihai a ales să-l lase pe teren cu Craiova până la final și în plus să-l desemneze să execute penaltyul, a contat enorm pentru moralul lui. Tot pentru cunoscători e bine de știut că Hora e un bun executant. El era responsabil cu astfel de faze și în Turcia. Deci decizia lui Teja e bazată pe ceva. 

- Nu i-a fost teamă când a semnat cu FCSB? Presiunea patronului, concurența? 
- Nu, din contră! A avut încredere că va reuși. Vorbim totuși despre un fost golgeter din Liga 1. Au trecut 2 ani și jumătate, nu 10. A fost pentru prima dată când un jucător de-al meu nu a vrut nici măcar să negociem un salariu mai mare. A zis că nu-l interesează nimic. Voia la FCSB! Mi-a zis de atunci că se va impune, iar atunci îl va chema patronul să-i mărească salariul. Domnul Becali îți poate confirma asta. Am negociat doar câteva clauze de performanțe, ceea ce spune multe despre caracterul lui Hora și încrederea pe care o are. E clar că dacă nu ar fi avut încredere în el, abordarea ar fi fost cu totul alta în acel moment. 

ioan hora

- Ce i-a spus Gigi Becali la palat? 
- Nimic special, doar lucruri firești. I-a demonstrat că are mare încredere în el și că e atacantul pe care îl căuta. Până acum se dovedește că a avut dreptate. Gigi Becali are un merit foarte mare în revenirea lui Horică. L-a dorit și i-a dat încredere într-un moment în care altcineva ar fi putut fi reticent. 

- Îl cunoști de mult timp, când ți-ai dat seama că poate ajunge la un nivel înalt?
- Uite, o să-ți spun o poveste pe care nimeni nu o știe. Eu îl știu pe Hora de când era junior la UTA. Am fost colegi acolo. Îmi amintesc un episod interesant. Junior fiind, nu a fost oprit în lot de Marius Lăcătuș, iar de supărare și-a luat bagajul și a plecat acasă, la Oradea. Le-a spus celor din conducere că nu se mai întoarce. Se simțea nedreptățit. Aceștia au discutat cu Lăcătuș, l-au întors din drum, iar meciul următor, Hora a marcat golul victoriei în derby-ul Vestului, UTA - Poli. Era clar încă de atunci că are calitate, personalitate și caracter. 

„Și-a dorit mult iarna asta să vină la FCSB. A refuzat odată o ofertă de aici, înainte de a pleca în Turcia. Atunci era o diferență de bani colosală, a ales Turcia pentru liniștea financiară pe care o are acum. Venirea la FCSB e acum ca o reparație morală pentru el” Bogdan Apostu, impresarul lui Hora 

300.000 €este cota lui Ioan Hora pe transfermarkt 

 

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Campionate
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Nationala
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”
Handbal
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (15)
104343947122875
Anton Pan  •  25 Februarie 2019, 18:12

Nicio surpriza! Ce asteptari sa ai de la un antrenor ratat si un om nul precum Lakatos! S-a perindat pe la mai multe usi (la becali de mai multe ori chiar) si cand toate i-au fost inchise in nas din cauza crasei incompetente s-a refugiat in Cazarma Stalinista a Armatei-CSA, la pomana de la stat: solda, pensie speciala, papa gratis la popota, uniforma kaki si cascheta! Sarmanul cu duhul el retraieste, in cazarma, visul sistemului socialist, cand partidul si armata erau in toate. Cu siguranta nici el nu mai crede ca se pot invia fantomele trecutului, dar cat timp poate profita de un loc caldut si inhata cat mai mult de la stat, antrenorul ratat Lakatos o face fara scrupule!

spanciockfcsb2018
spanciockfcsb2018  •  25 Februarie 2019, 18:05

Hora este FCSB-ist de mic. Avem nevoie si de astfel de jucatori care sa joace cu sufletul pentru club iar la noi nu prea mai gasesti

104343947122875
Anton Pan  •  25 Februarie 2019, 18:59
Postat de catalynn pe 25 Februarie 2019, 18:42

Pfff ... Lacatus asta, o fi el simbolul Stelei, omul care a adus cele mai multe si mai mari trofee Stelei (dar pe care unii de prin comunele limitrofe Bucurestiului si le revendica), dar e clar ca n-are "ochi"! Cum bai nene asa ceva?! Sa il ai pe Ronaldo Hora in lot si tu s-ai dai drumul?! Noroc cu Loti Boloni ca altfel se alegea praful si de CR7, nu-l descoperea nimeni :-))))))

acelasi catalynn, sarman copil de trupa, plantonul penibil la net, al apevistilor lenesi, burtosi si smenari din Cazarma Stalinista a Armatei=CSA! Dac lacatus poate inhata asa multe de la stat de ce nu ar putea si ei (ordonantele CSA: catalynn, rjka, lucghencea, etc), un copanas, o fasole cu carnati, niste bocanci de instructive, etc! Patetici aplaudacii fotbalului in unitati militare!

Vezi toate comentariile (15)
Comentează