FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CRAIOVA

FCSB - CRAIOVA // Adio în pustiu? Câte bilete s-au vândut pentru derby-ul de diseară

Articol de , - Publicat duminica, 22 decembrie 2019 09:00

Doar 2.000 de bilete s-au vândut online, alte 3.000 la case. Circa 4.000 de olteni sunt așteptați la București, la ultimul meci al anului în Liga 1.

În 2016, doar 514 fani erau prezenți în tribunele celui mai mare stadion de fotbal din România, la duelul FCSB - ACS Poli Timișoara, care încheia sezonul de toamnă-iarnă. Azi, sunt premize să vină ceva mai mulți spectatori, însă nu atât cât ar merita un asemenea derby.

"Știu că n-am mai câștigat de mult la București. Dacă am câștiga, i-am face pe suporterii noștri foarte, foarte fericiți, ținând cont că vin Sărbătorile. Totuși, rămâne un joc ca oricare altul pentru noi. E un joc cu o contracandidată la locul 1, fiindcă noi nu ne-am pierdut speranța de a lupta pentru prima poziție" e mesajul tehnicianului din Bănie, Victor Pițurcă. Ultrașii alb-albaștrilor anunță că vor ajunge astăzi la București în număr mare. Aproximativ 4.000 de fani se vor deplasa spre Capitală cu trenul, cu autocarele și cu mașinile personale.

Casele de bilete de la Arena Națională se vor deschide astăzi de la ora 10:00 și vor fi accesibile chiar și după ora de start a partidei. Cel mai ieftin tichet este la peluză, 10 lei. Un loc la tribuna a II-a costă 35 sau 50 de lei, iar unul la tribuna I, 50, 70 sau 100 de lei. Cei care vin de la Craiova își pot cumpăra bilete la casa specială pusă la dispoziție de organizatori pe bulevardul Pierre de Coubertin. Prețul unui tichet e de 10 lei, juveții având rezervată o peluză.

"Eu știu cum se pregătesc suporterii olteni pentru un meci contra Stelei... Sper că și susținătorii noștri vor fi prezenți pentru a crea o atmosferă superbă"
Cristi Bălgrădean, portar FCSB

7grade vor fi la ora meciului de la București dintre FCSB și CS Universitatea Craiova

7.200de spectatori este media FCSB la meciurile de pe teren propriu din L1 în acest sezon

2,02e cota oferită de pariuri pentru ca FCSB să câștige meciul din această seară. Un succes al oaspeților la București are cota 4,00

Ultimele 5 dueluri directe pe Arena Națională

Dată / Meci /Spectatori
31.03.2019 FCSB - U Craiova 3-2 21.730
24.02.2019 FCSB - U Craiova 3-2 18.576
09.04.2018 FCSB - U Craiova 2-0 22.790
30.07.2017 FCSB - U Craiova 1-1 11.514
13.05.2017 FCSB - U Craiova 3-0 35.000

Ultimele meciuri din an jucate acasă*

Dată / Meci / Spectatori
22.12.2018 FCSB - CFR 0-2 10.000
17.12.2017 FCSB - Viitorul 2-0 3.350
17.12.2016 FCSB - ACS Poli 1-0 541
21.12.2015 FCSB - ACS Poli 1-1 5.720
* pe Arena Națională, în Liga 1
 

FCSB // Cum a fost păcălit Gigi Becali de antrenorul Marius Lăcătuș atunci când cerea schimbări în timpul meciului: „M-a învățat cineva!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Imaginile care acum ar fi INTERZISE la TV » În trecut, regizorii „le-au scăpat” pe transmisiunile live
Altele
Imaginile care acum ar fi INTERZISE la TV » În trecut, regizorii „le-au scăpat” pe transmisiunile live
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Superliga
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani
Superliga
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (12)
175087523880813
John Smith  •  22 Decembrie 2019, 15:39

1) De unde naiba scoateți voi media de 7 mii de spectatori acasă ai fcsb- când ăștia adună cu chiu cu văi 2 mii. 2) Pe pariu că vor fi mai mulți olteni în tribune decât oițe ! 3) Vă fi un meci de liga 1 cu mult mai puțini suporteri în tribune decât un meci de liga 2. 4) Și atenție aici vorbim de suporteri și galerii , nu de sămânțarii și consumatorii de pufuleți de care e plina mămăLiga 1. 5) Dacă nici acum oița nu ia campionatul după ce FRF le face praf pe Astra și CFR să te ții sânge vărsat că la revoluție că tot suntem în 22 dec. !

2177161549205487
Daniel Buriu  •  22 Decembrie 2019, 11:28

Pai..., tot GSP-ul spunea ca Fcsb este echipa cu cei mai multi suporteri!!! Cum, ba, cum??? Cand la Rapid sunt constant peste 5-6 mii de suporteri in Regie? In Giulesti vor fi si mai multi. Ce ne tot ametiti voi cu astia fara stadion, suporteri, palmares, echipa nimanui????

univ_craiova1
univ_craiova1  •  22 Decembrie 2019, 13:26
Postat de hanmocar pe 22 Decembrie 2019, 11:08

Oltenii vin cu trenu' la meci ?

Unii da, voi cu ce veniți? :)))

Vezi toate comentariile (12)
Comentează