FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Îngrijorare la Dinamo: Josue Homawoo, cu capul spart la meciul naționalei » Care e situația medicală a togolezului

Josue Homawoo, numărul 13, cu capul spart în meciul Togo - Liberia / Captură Facebook

Articol de , - Publicat vineri, 06 septembrie 2024 21:59 / Actualizat vineri, 06 septembrie 2024 22:32

Dinamoviștii Josue Homawoo și Kennedy Boateng au fost titulari în partida pe care selecționata statului Togo a disputat-o în compania Liberiei vineri, scor 1-1, în preliminariile Cupei Africii. Primul a ieșit cu capul spart, o veste care nu le pică deloc bine dinamoviștilor, loviți de multiple probleme de lot în ultima perioadă.

Colegi în compartimentul defensiv de la Dinamo, Homawoo și nou-venitul Kennedy Boateng au început din primul minut și la echipa națională, angrenată în calificările pentru Cupa Africii.

Josue Homawoo, cu capul spart la meciul naționalei

Disputa de pe Stade de Kégué nu s-a terminat conform planului pentru Homawoo, cel care a ieșit cu capul spart în minutul 66. Lovit în zona craniană, Homawoo a fost bandajat de staff-ul medical și a continuat în teren pentru o perioadă. În cele din urmă, a fost scos de pe teren în minutul 66, din precauție.

„Nu are fractură craniană sau altceva grav. A jucat bandajat la cap cât a jucat, atât, apoi a fost schimbat”, au transmis surse din apropierea „câinilor”, pentru GSP.ro.

Dinamoviștii se alarmaseră pe rețelele de socializare, în momentul în care au văzut că Homawoo a părăsit terenul prematur: „Asta ne mai trebuia, să se accidenteze toți cei care sunt convocați”, a comentat cineva. Dar situația acestuia nu pare fi una gravă, existând șanse mari ca Josue să reintre în circuit încă de luni, de la următorul meci al togolezilor.

Dacă Boateng s-a aflat la cea de-a opta selecție în naționala „vulturilor”, Homawoo a fost convocat în premieră la prima reprezentativă.

Evoluție apreciată pentru Boateng

Togo a deschis scorul târziu, în minutul 78, prin Kevin Denkey, naționala Liberiei restabilind egalitatea prin Gibson, în al doilea minut al prelungirilor, la o fază la care întreaga defensiva togoleză a fost luată prin surprindere de un aut „catapultat” de la margine de oaspeți.

Integralist, Boateng a fost notat cu 7.1 de platforma SofaScore, în timp ce Homawoo a primit 6.9 pentru cele 66 de minute pe care le-a prins în teren. Peste trei zile, luni, Togo dispută cel de-al doilea meci din campania de calificare în deplasare, cu Guineea Ecuatorială.

Pentru Liberia a evoluat din minutul 87 și Emmanuel Ernest, atacantul care a fost legitimat în România la Sporting Roșiori, Rapid, Ripensia Timișoara și FC Argeș. În prezent joacă în Elveția, la Aarau.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”