FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Șefii lui Dinamo negociază cu Ion Crăciunescu, omul care le-ar rezolva marea problemă: erorile de arbitraj! UPDATE Ce spune fostul arbitru

Ion Crăciunescu (70 de ani) a fost chemat la discuții de către oficialii spanioli ai lui Dinamo, care doresc să aducă în club o voce puternică și respectată pe probleme de arbitraj +39   FOTO
Ion Crăciunescu (70 de ani) a fost chemat la discuții de către oficialii spanioli ai lui Dinamo, care doresc să aducă în club o voce puternică și respectată pe probleme de arbitraj

Articol de - Publicat luni, 05 octombrie 2020 18:07 / Actualizat luni, 05 octombrie 2020 23:49

Ion Crăciunescu (70 de ani) a fost chemat la discuții de către oficialii spanioli ai lui Dinamo, care doresc să aducă în club o voce puternică și respectată pe probleme de arbitraj.

UPDATE 23:35 » Ion Crăciunescu a confirmat discuțiile cu Dinamo

„Pe mine m-a sunat un reprezentat al dânșilor (n.r. al fanilor-acționari ai lui Dinamo) și mi-a zis ce vor să fac. Eu am zis că lucrez la o televiziune și nu am niciun motiv să plec. Ei au spus că mă va suna cineva din conducerea lui Dinamo pentru a mă întâlni cu domnul Cortacero, care îmi va spune ce intenții are la Dinamo și să discutăm detaliile. Eu sunt dispus să discut cu dânsul, dar să vedem în ce condiții. La televiziune nu voi renunța. Nu se pune problema de subiectivism la mine. Am întrebat și mi s-a spus că pot continua la TV”, a declarat Ion Crăciunescu la emisiunea „Fotbal Club” la Digi Sport.

Știrea inițială: EXCLUSIV Șefii lui Dinamo negociază cu Ion Crăciunescu

Fostul arbitru internațional și fostul șef al CCA, Ion Crăciunescu, 70 de ani, ar putea deveni oficial dinamovist zilele viitoare! Sau un colaborator oficial al grupării "câinilor". Nu doar că roș-albii se mută de la RIN Grand Hotel în noul sediu de pe Calea Dorobanți, vizavi de "Perla", așa cum a anunțat GSP.ro luna trecută, dar ar putea angaja unul dintre cei buni arbitri din istoria fotbalului românesc. 

"Centralul" care a condus finala Champions League din 1995, dintre Ajax și Milan, scor 1-0, a fost propus de către suporteri manegementului iberic, după seria de dezavantaje provocate de diverși arbitri din Liga 1.

Ion Crăciunescu e așteptat la Dinamo

Surse apropiate clubului afirmă că Ion Crăciunescu a fost invitat la o discuție, zilele viitoare, cu Alex Couto, directorul general al grupării, și cu Rufo Collado, directorul sportiv, pentru a se pune bazele unei relații de colaborare între părți. 

Din postura sa de specialist pe arbitraj și invitat la Digi Sport, vâlceanul a vorbit mereu echidistant când a venit vorba de meciurile "câinilor", ba mai mult, a sprijinit proiectul socios al celor din DDB, de aceea s-a creat o afinitate între el și fanii-acționari ai lui Dinamo. Care au militat, oficial, pentru a-l atrage pe Crăciunescu la club, după penalty-ul inventat din ultimul derby, în special.

EXCLUSIV Șefii lui Dinamo negociază cu Ion Crăciunescu, omul care le-ar rezolva marea problemă: erorile de arbitraj! UPDATE Ce spune fostul arbitru
Ion Crăciunescu


Așa cum Gazeta Sporturilor a anunțat în ultimele zile, ibericii au căutat un specialist în arbitraj care să reprezinte imaginea clubului, dar și să-l apere la nivel înalt în fotbalul intern, considerându-se că un autohton cu brand, cum e Crăciunescu, este varianta cea mai potrivită în această situație. 

Mie mi s-a luminat calea în ceea ce privește Dinamo. Domnule, pleacă, frate, dacă nu vrei să mai stai și ai lăsat totul pe umerii suporterilor! De ce nu se dă la o parte? Să lase echipa suporterilor
- Ion Crăciunescu, la începutul lunii iunie, înainte de vânzarea clubului

FOTO: FCSB - Dinamo, meciul care i-a făcut pe „câini” să negocieze cu Crăciunescu

+34 FOTO

Citește și alte știri despre Dinamo: 

EXCLUSIV UPDATE Aleix Garcia, fostul mijlocaș de la Manchester City, vine la Dinamo! E așteptat la București

Dinamoviştii ştiu de ce sunt «vânaţi»: „De atunci am fost tocați în mod flagrant. Uitaţi-vă în statistici! Arbitrajul e un cancer”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Superliga
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani
Superliga
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (24)
2964764060229270
Benedic Gabriel Duck  •  06 Octombrie 2020, 07:31

Și, mă rog,în ce fel "ar rezolva"!?!Arbitreaza nea nelu????Că dinu de la mimamo a cam spus cum arbitra nea nelu....Mai știe nea nelu când a fost fugarit de mineri la Petroșani și s-a ascuns prin bălării pe calea ferată???nea corectu nelu să ne spună câte greșeli s-au făcut pro craiolguta prazu',inclusiv in meciul cu FCSB=STEAUA,că atunci nu era vocal!!!!*** Să se ducă la ddb(doar dinamo-n B,ăia de postau că omoară toți arbitrii)și să ne lase......

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

ang3ldev1l2
ang3ldev1l2  •  05 Octombrie 2020, 18:52

Ce partial impartial o sa fie si securistul asta in materie de Burlinamo, premiul Nobel este al lui deja! Cu greu a recunoscut aseara ca Burlinamo trebuia sa joace in 10 din minutul 13, parca ii statea in gat, dar cu foarte mult aplomb si elan se chinuia sa specifice avantajele lui Burlinamo, desi facea abstractie totala ca Burlinamo trebuia sa joace in 10 din minutul 13 si nu mai avea niciun rost toata circoteca lui si a burlanistilor sai. Abia acum se explica de ce, ca omul era in tratative cu Burlinamo ca sa devina" Miss Burlinamo-Vocea de aur 2020"

corectu
corectu  •  06 Octombrie 2020, 07:34

Acum înțeleg de ce a spus că a fost penalty la Panțâru.Și de ce a uitat să spună de eliminarea lui Gol.

Vezi toate comentariile (24)
Comentează