FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI OSK - FCSB 1-2

Cum a explicat Charalambous cele două schimbări de la pauză: „Nu contează minutul. Am schimbat și în prima repriză”

Elias Charalambous, antrenor FCSB // foto: Cristi Preda, GSP +12   FOTO
Elias Charalambous, antrenor FCSB // foto: Cristi Preda, GSP

Articol de - Publicat luni, 03 aprilie 2023 23:10 / Actualizat luni, 03 aprilie 2023 23:14

Elias Charalambous (42 de ani), antrenorul de la FCSB, a comentat victoria la limită cu Sepsi, 2-1, succes obținut la debutul pe banca roș-albaștrilor.

FCSB a început meciul în cel mai rău mod posibil, a primit gol după numai 6 minute, dar a reușit să întoarcă scorul în următorul sfert de oră. La final, antrenorul Elias Charalambous s-a declarat încântat de reacția instantă a noilor săi elevi.

L-a cucerit pe Florinel Coman în doar câteva zile: „Îmi place foarte mult. Implicat 100%, știe să vorbească”
SEPSI OSK - FCSB

Elias Charalambous, după Sepsi - FCSB: „Reacție uimitoare”

„Sunt fericit pentru jucători, au depus un efort mare. Am obținut cele 3 puncte, ăsta era obiectivul înaintea meciului. Cea mai importantă este reacția după ce am primit gol. Am avut o reacție uimitoare, asta este cel mai important pentru mine.

Avem multe lucruri de îmbunătățit, trebuie să vedem unde am greșit în special după victorii. Nu trebuie să așteptăm să pierdem pentru a vedea ce greșeli facem. Avem multe de îmbunătățit și vom încerca să o facem cât de curând posibil”, a precizat cipriotul la PrimaSport.

Elias Charalambous, despre schimbările de la pauză: „Mă gândesc la binele echipei”

Charalambous a fost întrebat și despre schimbările de la pauză, când Miculescu și Ovidiu Popescu le-au luat locurile lui Cordea și Edjouma.

„Am schimbat sistemul la pauză, Sepsi ne-a creat probleme la mijloc și am schimbat sistemul în 4-2-3-1. În a doua repriză consider că am fost mai buni la mijloc, unde aveam probleme.

La fostele echipe am făcut schimbări și înainte de pauză. Când urmăresc meciul, vreau să fac echipa mai bună. Dacă simt că trebuie să schimb, nu contează în ce minut suntem, mă gândesc la binele echipei.

Am văzut ce probleme avem și vom încerca să le rezolvăm. Vom analiza meciul, vom vedea ce am făcut bine și ce nu, iar de mâine trecem la meciul cu CFR. O vom lua pas cu pas, e singurul lucru de făcut”, a explicat Charalambous.

Sunt foarte fericit să fiu aici, știu că este un club foarte mare. Am văzut suporterii astăzi, știu că unii au rămas pe afară. Din partea noastră, vrem să le mulțumim că au venit și au susținut echipa din primul până în ultimul minut.

Avem experiența de a câștiga trofee, asta este mentalitatea clubului. Suntem pregătiți să câștigăm titlul.

Accidentările se pot întâmpla oricând. Avem un lot mare, vom avea nevoie de toți jucătorii până la finalul sezonului. Trebuie să fie toți apți de joc, va fi nevoie de toți.

- Elias Charalambous, antrenor FCSB

Mai multe știri despre Sepsi - FCSB:

Conducerea lui Sepsi a ieșit la atac după înfrângerea cu FCSB: „Arbitraj cam șmecheresc”

Omul de bază de la FCSB, scos cu targa de pe teren » Venise „praf” de la națională!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”