INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUA

VIDEO Alexandru Mățan, un nou trofeu în America » Românul și-a trecut în cont un assist în fața lui Giroud și Lloris

Columbus Crew / Foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 26 august 2024 11:32 / Actualizat luni, 26 august 2024 12:13

Alexandru Mățan (24 de ani), jucătorul celor de la Columbus Crew, a evoluat în finala Leagues Cup câștigată împotriva LAFC, scor 3-1.

Alex Mățan a fost introdus în minutul 84 al partidei cu LAFC și a reușit o pasă decisivă pentru golul lui Cucho Hernandez. Este al doilea trofeu pe care fostul rapidist îl câștigă în America, după ce Columbus Crew și-a asigurat în sezonul precedent titlul în MLS.

Mățan a pasat decisiv la golul de 2-1

Mățan a fost introdus pe teren în minutul 84 al partidei, în locul lui Zawadzki la scorul de 1-1. La doar 8 minute după ce a fost aruncat în luptă, Mățan i-a oferit un assist golgheterului Cucho Hernandez. Pasa decisivă a lui Mățan a fost o repunere de la margine. Fotbalistul român i-a aruncat mingea columbianului. Hernandez a centrat cu mult efect și l-a bătut pe Hugo Lloris, prins pe picior greșit. Peste 2 minute, Russell-Rowe a majorat avantajul lui Columbus și a decis scorul final al partidei.

Cucho Hernandez a deschis scorul în finala Leagues Cup. Columbianul a marcat în ultimul minut al primei reprize. Imediat după pauză, LAFC a redus din diferență prin Olivier Giroud, golgheterul all-time al Franței. După introducerea lui Mățan, partida s-a înclinat spre Columbus Crew.

Alexandru Mățan / Foto: Twitter

Alexandru Mățan și-a început cariera în România, la Academia Hagi, urmat de un debut la FC Viitorul. În 2019, Mățan a fost împrumutat la FC Voluntari. La finalul împrumutului, Viitorul l-a vândut pe Mățan la Columbus. Hagi a încasat 1,5 milioane din transferul atacantului român. În vara lui 2022, Rapid l-a împrumutat pe Mățan de la Columbus timp de 6 luni. Atacantul român evoluează din iarna anului 2022 în Statele Unite ale Americii.

În tricoul americanilor, Mățan a adunat 4 goluri și 14 pase decisive în 102 apariții. Pentru Farul a jucat 66 de partide și a marcat 5 goluri, iar pentru Voluntari a reușit doar un gol în 26 de meciuri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor