INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESTUDIANTES - FC BARCELONA 1-2 (DUPĂ PRELUNGIRI)

Barcelona doboară orice record » 6 trofee într-un singur an!

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 decembrie 2009 00:00

Aseară, campioana Europei, FC Barcelona, a învins-o pe campioana Americii de Sud, Estudiantes la Plata, în finala Campionatului Mondial al cluburilor, reuşind astfel să cîştige cel de-al şasea trofeu în acest an.
Vezi rezumatul meciului  (video)

Catalanii au devenit astfel prima formaţie din lume care se impune în toate competiţiile în care a participat într-un singur an.

Echipa lui Josep Guardiola a cucerit în 2009 titlul, Cupa şi Supercupa Spaniei, iar pe plan european şi mondial a triumfat în Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al Cluburilor

Boselli a deschis scorul în minutul 37, iar trofeul părea să revină din nou unei echipe din America de Sud. Pedro a dat însă lovitura pe final de meci, reuşind să aducă egalarea şi să trimită meciul în prelungiri. Cu 10 minute înainte de loviturile de departajare, Lionel Messi a marcat un gol de generic, trimiţînd mingea în poarta cu pieptul.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”.
Atletism
Președintele lui Rangers, apel disperat înainte de meciul cu FCSB: „Trebuie să înceteze”
Europa League
Fiul lui Didi Prodan s-a născut la Glasgow și anunță cu cine va ține în meciul Rangers - FCSB: „2-0!” » Mărturie emoționantă: „Nici nu vedeam mingea din cauza lacrimilor”

„Cum adică să NU-l umilesc?” » Campioana Otilia Bădescu, interviu rar despre luptele pe muchie de paletă: „Chinezii au refuzat să mă pregătească, le-a fost frică!” + Ce mare regret are